Samorządowe Przedszkole w Przygłowie

GRUPA SÓWKI ZD.N.

 

TEMATYKA TYGODNIA: „Tajemnice komputerów i robotów”

16.04.2021r. (piątek)

TEMAT: „Przygody duże i małe nie tylko na ekranie”

1. „Wywiad” – zabawa edukacyjna, utrwalenie wiadomości na temat czynności pozytywnie wpływających na nas organizm.
Przygotowujemy atrapę telewizor  (stary karton lub otwór w krześle albo wycinamy z papieru)
Następnie dorosły odgrywa rolę dziennikarza (potem można się zamienić).
Zapraszamy dziecko do “telewizora”, aby zapytać jak spędza swój czas wolny.
Możecie zakończyć wywiady propozycją burzy mózgów na temat plusów i minusów oglądania telewizji.
Wspólnie możecie wymieniać nazwy ciekawych programów edukacyjnych, przyrodniczych, historycznych, które pogłębiają i poszerzają wiedzę człowieka

2. „W mieście robotów” – wysłuchanie opowiadania i rozmowa na jego temat.
W dalekiej krainie, za siedmioma górami, za ośmioma morzami znajdowało się miasto robotów. Miasto pełne było przeróżnych robotów, które żyły w nim już od bardzo dawna. Wszystkie roboty, aby mogły prawidłowo i sprawnie poruszać się, potrzebowały smaru. Roboty żyły w zgodzie, szanowały się i pomagały sobie w potrzebie. Nikomu niczego nie brakowało. Roboty potrafiły poradzić sobie z każdym problemem. Pewnego dnia ten ład został zburzony przez stworzenia nazywane przez roboty magnesami. Przyciągały one wszystko, co spotkały na swojej drodze, niszcząc przy tym miasto robotów. Roboty były zrozpaczone, ale postanowiły, że same wszystko odbudują. Mimo smutku i żalu zorganizowały zebranie, na którym obmyśliły plan odbudowy krainy. Roboty zaplanowały wszystko od początku. Odbudowały pocztę, kino, aptekę, dworzec, sklepy i restauracje. Na obrzeżach miasta roboty zbudowały swoje domki. Dzięki pracowitości i wytrwałości udało się im odbudować miasto. Zbudowały również centrum dowodzenia miastem, dzięki któremu mogły obserwować, czy nie zbliża się do niego zagrożenie, aby już nigdy więcej nie dopuścić do ataku Magnesów. Roboty postanowiły także wykonać osłonę antymagnesową, jednak nie wiedziały, który materiał nadawałby się do tego najlepiej. Testowały wszystko, dopóki nie odnalazły idealnego tworzywa, które uchroni je przed magnesami. Od tej pory roboty żyły w spokoju.

Propozycja pytań skierowanych do dziecka po przeczytaniu opowiadania.
-Jak poruszają się roboty?
-Czego potrzebowały, aby ruszać się sprawniej?
-Czy historia mogła się naprawdę wydarzyć?
-Czy istnieją na naszej planecie miasta robotów?
-Jakie budynki znajdowały się w mieście po odbudowaniu go na nowo?

3. Kochani w czasie opowiadania było dużo ciekawych informacji o magnesach. Przed Wami zabawa dydaktyczna: przyciąganie – odpychanie.

Potrzebujemy: magnes, notesy, ołówki, kredki
Pytamy dziecko, z jakiego materiału mogły być zbudowane roboty i ich miasto, skoro przyciągał je magnes, a z jakiego materiału powinna zostać wykonana tarcza antymagnesowa. Następnie dajemy dziecku magnes i prosimy, aby sprawdziło, jak magnes reaguje na różne materiały.  Dziecko może przykładać magnes do czego chce i sprawdzać reakcję – czy magnes przyciąga dany przedmiot, czy odpycha, czy w ogóle nie reaguje. Po przeprowadzeniu doświadczenia poproście dziecko, by opowiedziało o swoich spostrzeżeniach. Może również wykonać „notatki naukowe” w formie rysunków lub zapisu literowego w zależności od możliwości dziecka, np. na jednej kartce dziecko rysuje/zapisuje, co magnes przyciągnął, na drugiej – czego nie przyciągnął.
Pomagamy wysnuć wniosek: magnes przyciąga przedmioty wykonane z metalu, a zatem roboty i ich miasto były metalowe, a tarcza antymagnesowa może być zbudowana z plastiku, papieru czy drewna.

4.Na zakończenie zajęć proponuję ilustrację czyli ćwiczenie motoryki małej.

Proponujemy dziecku, aby narysowało ilustrację do wcześniej wysłuchanego opowiadania. Nie narzucamy konkretnej sceny. Niech dziecko wybierze fragment, który najlepiej zapamiętało, i spróbuje przedstawić go, rysując kredkami.

5. Zabawy ze znakami i cyferkami – doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10 (6- latki). Dziecko wycina cyfry od 0 do 9 oraz znaki matematyczne z karty (luzem) z Wyprawki. Układa działania matematyczne z pomocą rodzica, typu: 4+5 = 9, 10-6=4, 7<9, 5>2. Rodzic może ułożyć zadanie z treścią typu: Ola kupiła dwa lody i trzy batoniki. Ile słodyczy kupiła Ola. Po ułożeniu zadania dziecko układa do niego działanie.

6. Karta pracy (luzem) z Wyprawki (5 – latki). Ćwiczenie grafomotoryczne                 „Wiosenna łąka” i „Kwiaty”. Rysujemy po śladzie.

 

Zapraszam do zabawy. Spotykamy się w poniedziałek. Ciocia Jola.

TEMATYKA TYGODNIA: „Tajemnice komputerów i robotów”

15.04.2021r. (czwartek)

TEMAT: „Zwiedzamy miasteczko robotów”

1. .Poszukiwacze figur – zabawa ruchowa, utrwalenie graficznego obrazu figur geometrycznych. Rodzic kolejno prezentuje wycięte z papieru kształty figur geometrycznych, a dziecko je nazywa. Następnie rodzic zaczyna grać na tamburynie (może wyklaskiwać rytm), dziecko w tym czasie swobodnie biega po pokoju. Kiedy rodzic przestanie grać i podniesie jedną z figur, zadaniem dziecka jest odszukanie podobnego kształtu w przedmiotach znajdujących się w pokoju, np. rodzic prezentuje kwadrat – dziecko pokazuje klocki, książki w tym kształcie. Potrzebne: wycięte z papieru koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt; tamburyn

2. „ Duży, większy, największy” – zabawa matematyczna, określanie wielkości. Dziecko siada przy stoliku i otrzymuje wycięte z papieru różnej wielkości kółka. Zadaniem dziecka jest przyklejenie ich na kartkę – od najmniejszego do największego. Potrzebne: wycięte z kolorowego papieru kółka różnej wielkości.

3.  Gimnastyczne figury – zabawa gimnastyczna orientacyjno - przestrzenna. Dziecko otrzymuje kartonik w określonym kształcie i ma za zadanie utworzenie otrzymanej figury geometrycznej, leżąc na podłodze.

4. Na spacerze: Kółka i kwadraty – zabawa edukacyjna, ruchowa.                                                                                            Rodzic prosi, aby dziecko kredą namalowało koła i kwadraty na chodniku ( jeśli nie ma powierzchni przeznaczonej do malowania kredą, mogą rysować patykiem po ziemi albo za pomocą włóczki formować koła i kwadraty). Na  hasło: Biegamy! – dziecko swobodnie porusza się po placu. Na hasło:                        Kwadrat ! lub Koło! –szybko wskakuje do właściwej figury.

5. Praca z książką Karta Pracy cz. 4 s. 6 -7 i 67  (5-latki)

6. Praca z książką Karta Pracy cz. 4 s. 8 – 9 (6- latki)

10. Zabawy z literami (6 –latki). Dzieci wycinają litery z kart nr 45 –Wyprawka. Układają dowolne wyrazy lub proste zdania. Wycinają również białe, czerwone i niebieskie prostokąty. Pod ułożonymi wyrazami układają odpowiednią ilość białych prostokątów, które oznaczają ilość głosek w wyrazie. Czerwone i niebieskie prostokąty – samogłoski (czerwone) i spółgłoski (niebieskie).

11. Zajęcie matematyczne:” Przeciwieństwa”. Obserwacja swojego robota. Pytania: która część robota  jest według ciebie najdłuższa, najkrótsza, cieńsza, grubsza. Dziecko klasyfikuje i porównuje elementy używając określeń: „większy”, „mniejszy”, „dłuższy”, „krótszy” itp. Liczenie liczebnikami głównymi: z ilu części nasz  robot się składa?  Odczytywanie wyrazu -  Robot. Dzielenie na sylaby, głoski.

12. Zabawa ruchowa „Być jak robot”. Można dziecku puścić jakąś melodie, piosenkę dziecko porusza się kanciastymi ruchami, naśladując poruszanie się robotów. Na pauzę w muzyce kłania się, zgina ciało w pół- w takiej pozycji pozostają w bezruchu, aż do ponownego usłyszenia muzyki.

13. Kreślimy wzory literopodobne – szlaczki dla 6 – latka

https://mamotoja.pl/szlaczki-do-druku,nauka-pisania-artykul,16484,r1p1.html

14. Szlaczki dla 5 –latka

https://kolorowanki.net.pl/szlaczki/

14.04.2021r. (środa)

TEMAT: „Zabawy i gry komputerowe”

1. Gimnastyka dla przedszkolaka  https://www.youtube.com/watch?v=FhGvyW-jUbE

2. Co to jest robot? – zabawa dydaktyczna, burza mózgów.   Co to jest robot? Czy spotykamy go w sklepie, na ulicy, czy widzimy tylko w telewizji i Internecie?. Dzieci mogą wymyślać, do czego może służyć oraz w czym może pomóc.

 3. "Robot Franklina" - bajka https://www.youtube.com/watch?v=rJLgE8zgJU4

 4. Znajdź pary – ćwiczenie pamięci. : Karta pracy 4 str. 5 ( 5- latki)

 

5. Liczymy sylaby – ćwiczenie słuchowe: Karta pracy 4 str. 6 (6- latki)

 

6. „Co lubią oglądać dzieci?” – dobieranie ilustracji do zdań. Karta pracy 4 str.7 (6- latki).

 

7 ."Robot"- piosenka  https://www.youtube.com/watch?v=vcqqqPi9SOY

 

 8. Nasze roboty – zajęcia techniczno-plastyczne. 

 Proponujemy dziecku samodzielne zbudowanie robota. Może zaprojektować go na kartce, a następnie wykona go z kartonowych pudełek, butelek, rurek, patyczków itp. W czasie tej zabawy staramy się tylko „asystować” dziecku.

W czasie tworzenia robota z różnych przedmiotów ważne jest, aby Państwa pociecha sama mogła się przekonać, że jest w czymś dobra, że jest w stanie wykonać zadania bez pomocy. Jeśli dziecko odnotowuje takie doświadczenia, wówczas buduje silne „ja”. Zauważamy to, co dziecko potrafi wykonać samodzielnie, i komentujemy z dumą.

 9.  „Psujący się robot”. -  – zabawa naśladowcza, ruchowa.  Dziecko chodzi po pokoju i naśladuje ruchy sprawnego robota, a po chwili robota, który zaczyna się psuć: wydaje odgłosy skrzypienia, coraz wolniej się porusza, aż wreszcie zatrzymuje się lub siada na podłodze w jakiejś ciekawej pozycji oraz robi smutną minę. Rodzic naprawia zepsutego robota, komentując to, co robi (np. wymienia baterie, wciska guziczek, oliwi tryby, czyści, podnosi robota na nogi itp.). Gdy robot jest naprawiony, ponownie zaczyna zabawnie chodzić.

10. Zabawy z robotami - kalambury.  Dzieci wymyślają specjalizację dla swojego robota, tzn. określają, w czym ich robot jest najlepszy, co najlepiej robi. Następnie za pomocą ruchu prezentuje czynność, w której jej robot jest najlepszy.

11. Latający dywan –  twórcze rozwiązywanie problemu. Do tego zadania potrzebny nam będzie domowy koc :) Prosimy, aby  dzieci wyobraziły sobie, że jest to latający dywan, który będą musiały obrócić na drugą stronę. Przedszkolaki obiema stopami wchodzą na koc i nie mogą ani razu dotknąć podłogi żadną częścią ciała. Dzieci, przemieszczając się po kocu, krok po kroku próbują obrócić go na drugą stronę.

12."Bańki" - ćwiczenia oddechowe i badawcze. Zabawa, która wspaniale wpływa na motorykę, ale też może być polem do doświadczeń i rozwijania analitycznego myślenia. Aby tak się stało, należy przeprowadzić pewien eksperyment.

Co jest potrzebne do zabawy :

  • słomki do napojów
  • nożyczki
  • kubki z wodą
  • płyn do kąpieli
  • kawałki mydła
  • płyn do mycia naczyń
  • gliceryna lub cukier

 

Przebieg zabawy:

Słomkę nacinamy na jednym końcu w czterech miejscach, a następnie odginamy końcówki na zewnątrz.

Do kubków z wodą dodajemy kolejno: płyn do kąpieli, płyn do mycia naczyń oraz kawałki mydła. Sprawdźmy, co się rozpuszcza od razu, a co najwolniej.

Zamaczamy końcówkę słomki w roztworze, a potem dmuchamy. Co się stanie, gdy dmuchniemy szybko? A co się wydarzy, gdy zrobimy to powoli? Sprawdźmy, czym się różnią bańki powstające na różne sposoby. Czy dziecko da radę złapać którąś z nich? A może jedna usiądzie przypadkiem na nosie?

Do dowolnego kubka dodajemy trochę gliceryny lub cukru i starannie mieszamy. Czy takie bańki różnią się czymś od poprzednich? Pękają szybciej czy wolniej?

Płyn do puszczania baniek wzmocniony cukrem lub gliceryną sprawi, że Wasze bańki będą większe i trwalsze. Możecie też spróbować dosypać do płynu mąkę lub sól i sprawdzić, czy taki roztwór także się nadaje.

Życzymy udanej zabawy!

TEMATYKA TYGODNIA: „Tajemnice komputerów i robotów”

13.04.2021r. (wtorek)

TEMAT: „Znamy się tylko z ekranu”

1. Ćwiczenia gimnastyczne  https://www.youtube.com/watch?v=0ih61-uU-zk

2. Nasze marzenia – ćwiczenie wizualizacyjne. Dzieci kładą się wygodnie, zamykają oczy i zastanawiają się, jakie jest ich największe marzenie, np. gdzie chciałyby pojechać, co zobaczyć, co chciałyby mieć, kim chciałyby być. Marzenie dzieci nie musi być realne, może to być abstrakcja. Kiedy  będzie gotowy, głośno wypowiada swoje marzenie i określają, czy jest ono realne do spełnienia czy nie. Dzieci mogą również malować swoje marzenia. 

3. Czy to prawda? – zajęcia dydaktyczne, odróżnianie sytuacji realnych od fikcyjnych. 

Karta pracy cz.4 s. 4 (5 –latki). Wykonujemy ćwiczenie 1 i 2 z poprzedniego dnia, Karta Pracy cz. 4 s. 3.

4.  Poszukiwania liter „Ż” i „ż” – ćwiczenie koncentracji uwagi, ćwiczenie manualne. Potrzebne nam będą fragmenty gazet (upewniwszy się wcześniej, czy są one adekwatne do zabawy i wieku dzieci). Zadaniem dzieci będzie odnalezienie w tekstach liter „Ż” i „ż”. Dzieci mogą zaznaczać je kolorowymi mazakami, np. otaczać pętlami. Po wykonaniu zadania można wykorzystać gazety i skręcać je w podłużne kawałki, a następnie wykonać z nich literę „Ż”. Aby całość wyglądała estetycznie, dzieci mogą owinąć skręcone gazety kolorową krepiną, a następnie przykleić ułożoną literę „Ż” na kartce. Warto zwrócić uwagę, aby dzieci nie zapomniały o kropce

5.  Głośne ,,Ż”, ciche ,,ż” – zabawa rytmiczna. Rodzic wskazuje dziecku przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską „ż”. Zadaniem dzieci jest wysylabizować je cicho lub głośno w zależności od komunikatu. Kiedy rodzic podniesie rękę, dzieci wypowiadają dane słowo bardzo głośno, kiedy ręką dotknie podłogi – bardzo cicho. Na koniec dzieci na karcie pracy rysują zwierzęta po śladzie i określają, jaką literą rozpoczynają się ich nazwy. Wystukują też rytm, wymawiając nazwy obrazków raz cicho, raz głośno. Dokonują też samooceny.  Karta Pracy cz. 4 s. 59 (5 –latki).                                    Karta Pracy cz.4 s. 4,5 i  82 (6 –latki). Wykonujemy w wolnym czasie ćwiczenie 1 z poprzedniego dnia, Karta Pracy cz. 4 s. 3.

6. „Nauka pisania literek” – karta pracy dla chętnych. Link poniżej.

https://czasdzieci.pl/dodruku/id,20be5-nauka_pisania_literek.html

7.  „Spacer robotów” – zabawa ruchowa, naśladowcza.

Dzieci zamieniają się w roboty, improwizując ich powolny chód.  Na hasło: Robot rusz głową! – dzieci zatrzymują się, ruszając tylko głową. Rodzic może wybierać różne części ciała, np. ręce, kciuk, prawą stopę  oraz zmieniać tempo (raz wolniej, raz szybciej) w jakim „ roboty” mają się poruszać. 

 

12.04.2021r. (poniedziałek)

TEMAT: „Mapa aktywności”

1.  Domowe dźwięki – zabawa dźwiękonaśladowcza. 

Dzieci wskazują urządzenia domowe. Nazywają je, opisują i mówią, do czego one służą. Prosimy, aby dzieci kolejno odtworzyły odgłosy, jakie wydają wskazane przez nie przedmioty. 

"Urządzenia domowe" - Nazwy i dźwięki sprzętów AGD w kuchni i łazience. Film   edukacyjny.

https://www.youtube.com/watch?v=tdOfLb9pjSM

2. „Robię to, co…”- zabawa ruchowa z elementami pantomimy. Dziecko słysząc rytmiczne uderzenia dwóch przedmiotów biega swobodnie. Rodzic co jakiś czas przestaje grać, dając hasło: Robię to, co mama! – wtedy dziecko wykonuje czynność, którą wykonuje ich mama np. w domu albo czynność, która kojarzy im się z mamą. Rodzic może zmieniać członków rodziny, np. Robię to, co tata! (brat, siostra, dziadek, babcia).

3. Mówię jak robot – zabawa dźwiękonaśladowcza. Dzieci przedstawiają się imieniem i nazwiskiem, naśladując robota. Następnie pokazujemy dzieciom przedmioty rozpoczynające się tą samą głoską np. zegar – zebra, żaba – żarówka, słońce – słoń. Dziecko głośno wypowiada słowa i próbuje podać przykłady par wyrazów rozpoczynających się tą samą głoską. 

 

4. Mapa aktywności – zabawa dydaktyczna, klasyfikacja aktywności na korzystne i niekorzystne dla naszego organizmu.

Pokazujemy dziecku obrazki przedstawiające różne czynności, które można wykonywać z rodziną, np. spacerującą rodzinę, rodzinę grającą w piłkę, układającą puzzle, klocki oraz wycinki z gazet przedstawiające dziecko z telefonem/ tabletem w ręku, dziecko z książką, malujące, grające na komputerze. Prosi, aby przedszkolak wypowiedział się, co najczęściej robi w czasie wolnym. Jeśli mamy taki wycinek z gazety, to przyklejamy go na biały brystol z napisem: Czas wolny. W ten sposób tworzymy mapę czasu wolnego.

Kładziemy mapę aktywności w widocznym miejscu. Następnie wraz z dzieckiem analizujemy, które czynności wykonywane przez przedszkolaki korzystnie wpływają na ich zdrowie i organizm, a które nie. Prosimy dziecko, aby narysowało uśmiechnięte buźki  przy czynnościach, które są korzystne dla zdrowia, a smutne – przy czynnościach, które są niekorzystane. Na koniec dzieci opowiadają, jak można spędzać czas z rodziną.

5. Lepsze od telewizji – zabawa pantomimiczna. Dzieci za pomocą gestu lub ruchu ciała przedstawiają pomysły, co ich zdaniem jest lepsze od oglądania telewizji. 

6. Mój czas z rodziną – zajęcia plastyczne, przetwarzanie zdobytej wiedzy.  Dzieci rysują na kartkach A4 , jak spędzają czas z rodziną.

7. Ćwiczenia gimnastyczne – można wykorzystać ćwiczenia z filmiku.

https://www.youtube.com/watch?v=Tc82wV1jV-4

8. „Szlaczki dla 5 latka”- ćwiczenia grafomotoryczne.

https://eduzabawy.com/karty_pracy/szlaczki2/

9.Ż jak żaba zapoznanie dzieci z wielką i małą literą „ż”.

Zagadka literka „Ż, ż”:

            Ma ją żołnierz, pasażerka,

            ale nie chce mieć kelnerka.

            Ma ją żmija, żuraw, wąż, każda żona, każdy mąż.

            Jaka to litera mała w tych wyrazach się schowała?

 

Link do karty pracy:

https://drive.google.com/open?id=1pDVPxyBrmkIaJdQgF7E3VJCa0Pjkkv3-

 Rodzic prezentuje wielką i małą literę „ż” – drukowaną i pisaną, omawia jej wygląd,

wskazuje cechy odróżniające wielką literę od małej, podobieństwo do innych liter.

 

·       Dziecko wymienia wyrazy, w których występuje głoska „ż”: 

Link do karty pracy:

https://drive.google.com/open?id=1o03JGmlAUu1YKyXxKbV8b-tqiMS13EsB

    dziecko dzieli wyrazy na sylaby, np. „żółw”„żaba”„żyrafa”:

-żółw

-ża-ba,

-ży-ra-fa.

·       a następnie podejmuje próby głoskowania wyrazów: 

ż-ó-ł-w,

ż-a-b-a,

ż-y-r-a-f-a.

 

10. Piszemy literę „ż- Ż”.

Link do ćwiczenia:https://drive.google.com/open?id=124z5-Y5DtzSkEmSIT-6LtZITXNW0z0IS

 Rymowanki żyrafkiAgrawki-tworzenie rymujących się par obrazków:

Zadaniem dziecka jest dobranie w pary rymujące się wyrazy. Przy­kładowe pary: żarówka – mrówka, żyrafa – szafa…

Link:https://drive.google.com/open?id=1REzOow9tVuBMM8j4OQfajPwmMIZiId72

 

11. Pio­senka o żabce:

Link do piosenki:https://www.youtube.com/watch?v=u0sql4bx4PI

12. „ Żabka” – praca plastyczna techniką orgiami z kół.

https://www.youtube.com/watch?v=obDzBkNEtpw

 

Życzymy udanej zabawy!

Ćwiczenia w Kartach Pracy cz.4, będzie można wykonać po odebraniu książek                   z przedszkola.

 

TEMATYKA TYGODNIA:  „Ach, ta pogoda!”

STARSZAKI:

09.04.2021r. (piątek)

TEMAT: „Ciekawe zjawiska pogodowe”

1. „Wietrzyk, wiatr, wicher” –wysłuchanie wiersza „Wiosenny wietrzyk”  J. Kulmowej.


Wiosenny wietrzyk


Mały wietrzyk wiosenny ledwie w drzewach zaszumi,

ledwie w krzakach zamruczy, jeszcze gwizdać nie umie, jeszcze się uczy

. Znalazł szczerbę w płocie – zaświstał. Znalazł listki – zapiał na listkach. Czasem w suchych gałęziach zatrzeszczy.

Czasem nuci, gdy zagra mu deszczyk. Albo szemrze w zeszłorocznej trawie.

Albo szepcze tak, że milczy prawie. Ludzie mówią wtedy: nie ma wietrzyka.

A on jest. Tylko słucha słowika.

2.Po wysłuchaniu utworu rodzic zadaje pytania do wiersza:

O czym jest wiersz?

Czym jest wiatr?

Jakie szumiące wyrazy zapamiętaliście?

A może znacie jeszcze inne wyrazy, w których słychać wiatr?. 

3. „Co to jest wiatr?”- informacje dotyczące wiatru.

Wiatr jest jednym ze zjawisk pogody.

Tworzy się, gdy powietrze nagrzeje się w sposób nierównomierny.

Różnice temperatur powietrza ciepłego i zimnego powodują ruch, czyli powstawanie wiatru.

Może być delikatny albo gwałtowny.

Od siły wiatru zależy jego nazwa. Znad morza wieje lekki wiatr, zwany bryzą.

Morze jest wtedy spokojne, a trawy na wydmach lekko się poruszają.

Wicher to odmiana bardzo silnego wiatru mogącego zrywać dachy i łamać drzewa.

Jego najsilniejszym przykładem jest huragan występujący tylko nad oceanem, gdzie temperatura wody jest bardzo wysoka.

W polskich górach za to czasem wieje halny, czyli ciepły, suchy, porywisty wiatr skierowany ku dolinom.

4. „Jak silny wiatr wpływa na otoczenie?”- wypowiedzi dziecka po obejrzeniu filmui obrazków wirującego tornado, huraganu, cyklonu i halnego.

https://www.youtube.com/watch?v=i4p2JQtKMac

https://imgw.isok.gov.pl/mapy-zagrozen-i-ryzyka/zagrozenia-meteorologiczne/silny-wiatr/zagrozenia-zwiazane-z-wystepowaniem.html

5. Zabawy badawcze:

Burza – doświadczenie

https://www.youtube.com/watch?v=eyLKBakvNW4

„Robimy chmurę” – doświadczenie

https://www.youtube.com/watch?v=Nqni9zjYado

6. „Tornado w szklance wody”- doświadczenie

 Do wysokiej szklanki wlewamy wodę gazowaną, zapełniając 2/3 jej objętości (do narysowanej przez rodzica kreski). Energicznie mieszają, wsypując trochę soli. Powstaną pęcherzyki, które uformują tornado. Po wykonaniu doświadczenia dzieci opisują, co zaobserwowały. Tornado powstaje z chmury burzowej, ciepłe powietrze wznosi się z bardzo dużą prędkością, w dół schodzi chłodne i tworzy się wirujący lej. 

7. „Co to jest tęcza i jak powstaje?”

Każdy z nas prawdopodobnie zastanawiał się, co znajduje się na końcu tęczy, jak ona powstaje i przede wszystkim, dlaczego jest taka piękna.

Tęcza jest zjawiskiem optycznym oraz meteorologicznym, które jest widoczne na niebie, jako wielobarwny łuk.Powstaje ona w wyniku rozszczepienia światła słonecznego.Dzieje się to dzięki temu, że światło dostając się do atmosfery, napotyka na swojej drodze kroplę wody i wtedy przez nią przechodzi.

8. „Rozcierana tęcza” – praca plastyczna

https://www.youtube.com/watch?v=V20yRybrYeA

9. Karta Pracy cz. 3, s.56.Rysowanie trąby powietrznej po śladzie oraz kolorowanie tęczy, szlaczek (parasolki),gr. 5- latki. Uzupełniamy książkę                         z ćwiczeniami(s. 66-72). Książki dzieci zostawiają w domu.

10. „Godziny na zegarach”- rozpoznawanie godzin na zegarze (6 –latki).

https://www.youtube.com/watch?v=d8kYkkbVsOg

Jeżeli mamy w domu zegar elektroniczny i wskazówkowy, to pokazujemy go dziecku. Objaśniamy, że duża wskazówka liczy minuty, a mała pokazuje godziny. Manipulujemy wskazówką godzinową, przesuwając ją na kolejne cyfry. Dzieci odczytują godziny.
Dzieci słuchają komunikatów o pogodzie:
Rano o godzinie 8.00 padał deszcz ze śniegiem.
O godzinie 10.00 świeciło słońce. Niebo było bezchmurne.
Wieczorem o godzinie 7.00 wiał silny wiatr i padał deszcz.

Następnie na kartach pracy dzieci łączą zegary z odpowiednimi symbolami pogody. W dalszej kolejności dzieci patrzą, jak ubrane są dzieci na obrazkach i wyjaśniają, o której wyszły z domu. Mogą połączyć je z odpowiednimi godzinami na zegarze karta pracy s.80.
11. „Zabawy matematyczne” – przeliczanie w zakresie 10 (link poniżej) oraz Karta Pracy cz.- 3, s. 81-82 i 84 -85 (6 –latki).

https://przedszkolankowo.pl/2018/04/23/na-wiosennej-lace-zabawy-matematyczne-z-klamerkami/

12.Czy wiesz, jak się ubrać i zachować w czasie określonej pogody? – zabawa dydaktyczna.
Zadaniem dzieci jest wymienienie różnych rodzajów ubrań, które będą pasować do określonej pory roku. Następnie dzieci
wymieniają ubrania według kryterium -symbolu pogodowego: na deszczowe dni, słoneczne, wietrzne, zimowe. Podają
konsekwencje zdrowotne niedostosowania ubioru do pogody.
Zapraszamy dzieci do rozmowy o tym, jak należy się zachować w czasie określonej pogody.
Właściwe zachowanie gdy jest:
słońce – dzieci wymieniają zasady chronienia się przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym (osłanianie głowy – czapkami, kapeluszami, chustkami, używanie filtrów ochronnych z wysoką ochroną UV,niewychodzenie na podwórko w czasie największych upałów, szukanie cienia, nie patrzenie w stronę słońca);
śnieg i mróz – chowanie się w miejscach osłoniętych przed wiatrem, rozgrzewanie się w przypadku zmarznięcia (bieganie, rozcieranie miejsc zmarzniętych, chuchanie w dłonie), chronienie skóry przed mrozem (zakładanie rękawiczek, szalików, czapek, smarowanie twarzy kremem);
burza – zachowanie zasad bezpieczeństwa: gdy zaskoczy na otwartej przestrzeni, nie stajemy pod wysokimi drzewami, kucamy ze złączonymi nogami, nie wolno biegać i poruszać się szybkim krokiem, nie wolno spacerować po plaży (zbiorniki z wodą, a szczególnie słone morze i mokry piasek łatwo ściągają pioruny), nie wolno się kąpać w zbiornikach wodnych i otwartych basenach, w górach należy zejść z grani lub wysoko położonych wzniesień i schować się w jakimś zagłębieniu.
Katalog ubrań na każdą pogodę – praca plastyczna – kolaż (5,6 latki)
Zadaniem dzieci jest zaprojektowanie stroju odpowiadającego porze roku lub określonemu typowi pogody. Ze zgromadzonych katalogów ubrań, magazynów mody, reklam z ubraniami wycinają poszukiwane elementy, np. spodnie, kurtkę, twarz modela, buty. Następnie wszystkie elementy komponują w jedną całość, naklejają na kartkę i zaznaczają, na jaką porę roku strój jest przeznaczony.

Zapraszam do miłej zabawy!
 

STARSZAKI:                     

08.04.2021r. (czwartek)

TEMAT: „Pogoda może nas zaskakiwać”.

1"Wiosenna pogoda" - dzielenie poniższych wyrazów na sylaby. 6- latki dzielą również wyrazy na głoski, wyróżniają głoski na początku wyrazu i na końcu.

1. słońce
2. wiatr
3. burza
4. ulewa
5. tęcza

6. parasol,

7.termometr

8.chmura

9.kalosze

10.kałuża

 

Dziecko podaje liczbę sylab, z których składa się wyraz.

2.”Jaka będzie pogoda na najbliższy tydzień?” - wspólne oglądanie z rodzicami profesjonalnej prognozy pogody laughing

3. Rozmowa z rodzicem na temat  prezentacji prognozy pogody, np. w radio, telewizji, Internecie.

Gdzie można zobaczyć albo usłyszeć prognozę pogody?

Kto ją prezentuje? Kto ją przygotowuje?

Dla kogo jest przygotowywana? Czy zawsze się sprawdza?.

4.Filmik edukacyjny „Przedszkolna prognoza pogody”.

https://www.youtube.com/watch?v=RC8jbPKTzw4

5.Filmik edukacyjny „Pogoda dla dzieci – zjawiska i pory roku”

https://www.youtube.com/watch?v=lbBbi_ds4eU

 

Następnie w uproszczony sposób tłumaczymy, czym zajmuje się meteorolog, a czym – synoptyk:

Meteorolog zajmuje się pracą badawczą, analizą warunków, zjawisk atmosferycznych, a synoptyk opracowaniem prognoz pogodowych.

Zachęcamy dzieci do stworzenia własnych prognoz.

6.„Fabryka chmur” – zabawa badawcza.

Rodzic kieruje do dziecka pytania:

- Czym są chmury?”,

- Skąd się biorą chmury?”,

- Czy można samemu je stworzyć?.

Rodzic wysłuchuje propozycji i pomysłów dziecka. Proponuje by w warunkach domowych stworzyć małą chmurę. Zaprasza dziecko do obejrzenia doświadczenia. Do czajnika elektrycznego wlewa zimną wodę i ją gotuje. Po zagotowaniu przelewa ją do szklanej miski. Na misce z wodą kładzie talerzyk z kilkoma kawałkami lodu. Para wodna wydobywająca się z ogrzanej wody zetknie się z zimnym powietrzem i utworzy się chmura. Po zakończeniu zabawy dziecko opowiada na temat kolejnych etapów doświadczenia. Następnie rodzic tłumaczy, czym są chmury i jak powstają:

Chmury to zbiory bardzo małych kropelek wody lub kryształków lodu – tak lekkich, że unoszą się w powietrzu. Powstają, gdy ogrzane, wilgotne powietrze, wznosząc się, ochładza, a para ulegnie skropleniu.

7.”Wiosenny kalendarz pogody” – codzienna obserwacja i uzupełnianie wcześniej założonego, indywidualnego kalendarza zjawisk pogodowych.

8. „Przygotowani na deszcz” ćwiczenie orientacji w przestrzeni i spostrzegawczości. Karta Pracy, cz.3 s. 55 (5- latki).

9.„Utrwalamy litery”- Karta Pracy, cz.3 s. 78 (6- latki). Dziecko odczytuje litery, następnie w ramkach rysuje przedmioty, w których nazwach występują litery.                    

10.„Deszczowe kropelki”- Karta Pracy, cz.3 s.79 (6- latki). Ćwiczenie graficzne, nadawanie kształtom kropli innego znaczenia.

11.„Wiosenne karty pracy”- link poniżej(dla chętnych)

https://przedszkolankowo.pl/2017/03/08/wiosenne-karty-pracy-zestaw-1/

https://dzieciakiwdomu.pl/2017/03/porozmawiajmy-o-wiosnie-zbior-materialow-edukacyjnych-dla-dzieci.html

07.04.2021r. (środa)

TEMAT: „Jaka może być pogoda?”

  1. „Jaka może być pogoda?” – zapoznanie się z występującymi zjawiskami pogodowymi. Jaką pogodę możemy mieć latem, a jaką zimą? Co możemy robić gdy np. pada deszcz? Filmik edukacyjny w linku poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=uZD8-5JoUXI

2. „Wypatrujemy powracających bocianów” – ćwiczenie mięśni grzbietu i karku.

-Patrzcie, lecą bociany! Zatrzymały się na łące, pewnie zgłodniały podczas podróży i chcą zapolować na żabki.

Dzieci w leżeniu przodem unoszą klatkę piersiową, przykładają do oczu dłonie zwinięte w pięści i wypatrują bocianów przez „lornetkę”. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

3. „Wiosenny kalendarz pogody”
 – codzienna obserwacja i uzupełnianie założonego wcześniej indywidualnego kalendarza zjawisk pogodowych.

4. Co nie pasuje? – zabawa edukacyjna z kartą pracy, doskonalenie logicznego myślenia. Dziecko opisuje każdy obrazek i nazywa przedstawione pory roku. Podczas opisu używa określeń dotyczących orientacji w przestrzeni: nad, na górze, pod, na dole, między, z boku. Wskazuje niepasujące, żartobliwe elementy na obrazkach i je zaznacza. Próbuje sobie wyobrazić inne nietypowe sytuacje, w których mogliby się znaleźć bohaterowie ilustracji. Karta pracy s. 53 (5- latki).

„Przygoda Hani i Roberta”- historyjka obrazkowa z kartą pracy. Dziecko opowiada co przydarzyło się pewnego dnia Hani, Hubertowi oraz ich mamie. Karta pracy s.54 (5- latki).

„Ubieramy się stosownie do pogody” – zabawa dydaktyczna – dopasowywanie stroju do pogody. Karta pracy s. 76 (6- latki).

„Rebusy fonetyczne” – zagadki obrazkowo – literowe. Karta pracy s. 77 (6- latki).

5. Utrwalenie piosenki poznanej w przedszkolu „Maszeruje wiosna”

https://www.youtube.com/watch?v=yNLqW1kp9Pw

 

1. Tam daleko, gdzie wysoka sosna, maszeruje drogą mała Wiosna. Ma spódniczkę mini, sznurowane butki i jeden warkoczyk krótki.

Ref.  Maszeruje Wiosna, a ptaki wokoło lecą i świergocą głośno i wesoło. Maszeruje Wiosna, w ręku trzyma kwiat, gdy go w górę wznosi, zielenieje świat.

2. Nosi Wiosna dżinsową kurteczkę, na ramieniu małą torebeczkę. Chętnie żuje gumę i robi balony, a z nich każdy jest zielony.

Ref. Maszeruje Wiosna...

3. Wiosno, Wiosno, nie zapomnij o nas, każda trawka chce już być zielona. Gdybyś zapomniała, inną drogą poszła, zima by została mroźna.

5.Pogoda w czterech porach roku – opowieść relaksacyjna

Dziecko zamyka oczy.

Idziesz powoli, rozglądasz się. Wiosna zagościła już na dobre.

Motyl frunie między kolorowymi kwiatami, a trawa zazieleniła się na łące.

Między drzewami przebłyskują promienie słońca. Delikatnie muskają skórę.

Bezchmurne niebo zachwyca swoim kolorem, a delikatny wietrzyk lekko porusza włosami.

 Oddychasz równo, spokojnie, słuchasz śpiewu ptaków. W oddali słyszysz, jak spływa strumień.

Delikatnie prześlizguje się między kamieniami. Woda pluszcze. Siadasz pod drzewem.

 Na niebie pojawił się obłoczek. Patrzysz, jak płynie. Powoli zaczyna padać deszcz… kap, kap, kap.

Delikatne krople spadają na trawę, kwiaty. Wystawiasz rękę… deszcz spływa po Twojej dłoni.

Słyszysz delikatny szum wiatru. Wychodzi słońce. Motyle wracają nad łąkę.

Wstajesz i idziesz do domu. Czujesz się wypoczęty.

Po wysłuchaniu treści dzieci wskazują opisaną porę roku i charakterystyczne dla niej zjawiska. Zachęcamy do stworzenia krótkiego opowiadania, które będzie przekształceniem tego, co usłyszały. Na podstawie utworu relaksacyjnego o wiośnie przedszkolaki tworzą własne opowiadanie o innej porze roku.

6. „Nauka czytania. Czytanie sylab”- ćwiczenia dla 5,6 latków.

https://www.youtube.com/watch?v=9twwiHT4taM

Zapraszamy do miłej zabawy!

06.04.2021r. (wtorek)

TEMAT: „Obserwujemy pogodę”

  1. „Wiosenne opady” – wysłuchanie wiersza „Ulewa” M. Strzałkowskiej   i rozmowa z rodzicem na temat treści utworu i wiosennych opadów.                  
  2.   Pytania pomocnicze do wiersza:                                                                             
  3. „Jaka pogoda została przedstawiona w wierszu?”,                                                   
  4. „Opisz, które fragmenty wiersz potwierdzają twoje przypuszczenia?”,                  
  5.   „Jaki tytuł nadałbyś usłyszanemu tekstowi?”,                                                             
  6. „A czy wiesz, co to jest ulewa?”,                                                                                
  7.   „Jakie inne zjawiska pogodowe można zaobserwować wiosną?”

 

Czytamy wiersz bez podawania jego tytułu:                            

 „Ulewa”

Ptak się kuli pośród liści,

mokną drzewa, mokną krzewy,

a ja biegnę przez kałuże,

a ja biegnę wśród ulewy…

Drży na deszczu pączek róży,          

mokną grusze i jabłonie,

a ja biegnę przez kałuże,

krople deszczu łapię w dłonie…

Kiście bzu zwiesiły głowy,

mokra ziemia pachnie deszczem,

a ja krzyczę prosto w chmury:–

Padaj, deszczu! Padaj jeszcze!

  1. Kilka ciekawostek na temat kwietniowych opadów:
    Ulewa to rodzaj mocnego deszczu.
    Deszcz jest najczęstszym rodzajem opadów powstającym z chmur i wracającym na ziemię w postaci kropelek. Maleńkie krople parującej wody unoszą się, łącząze sobą,  tworzą chmury. Stają się cięższe i spada deszcz. Może być drobny, zwany mżawką, lub wielki, gęsty, ulewny, o którym czasem mówi się „oberwanie chmury”. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, pojawia się mróz, z chmur lecą zamarznięte kropelki, zamienione w sześcioramienne kryształki lodu, czyli śnieg. Mają one różne kształty: igiełek, gwiazdek albo śnieżynek. Natomiast podczas ładnej pogody może padać grad. To krople deszczu, które zamarzły w wielkiej, lodowatej chmurze, mają różną wielkość.
    Zatem opad atmosferyczny to woda, która spada z różnym natężeniem i pod różną postacią: deszczu, śniegu i gradu.

 

  1. Filmik edukacyjny „Jak powstaje deszcz?”
  2. https://www.youtube.com/watch?v=rvTLwn27mE4

4. Wykonaj zadania w Kartach Pracy cz.3, s.52 (5 – latki)

„Wiosenny kalendarz pogody” – założenie własnego kalendarza zjawisk pogodowych – Wyprawka, Karta Pracy nr 34(luzem)- codzienna obserwacja i uzupełnianie kalendarza (5 – latki).

Wykonaj zadania w Kartach Pracy cz. 3, s.74-75(6-latki).

 

  5.Wiosenna rymowanka. Tworzenie rymów do podanych zdań.

Rodzic mówi pierwszą część zdania, dziecko kończy w taki sposób, aby słowa się rymowały.

-Rosną listki zielone, przez deszcz (pokropione)

- Na gałęzi siedzi wrona, czarna wrona bez (ogona)

- Zające kicają i trawy (szukają)

-Nad stawem żaby kumkają, przed bocianem się (chowają)

- Bocian ma dziób czerwony ostro (zakończony)

6. Wykonaj zadania dodatkowe w Kartach Pracy cz. 3, s.83 i 94 (6- latki)

 

TEMATYKA TYGODNIA: " I OTO PRZYSZŁA PANI WIOSNA"

01.04.2021r. (czwartek)

TEMAT: „Wiosna w świecie zwierząt”

  1. „Wiosenne powroty ptaków i budowanie gniazd”- rozmowa

- jakie ptaki przylatują do nas wiosną ( bociany, kukułki, jaskółki, skowronki, dzikie gęsi, czajka, żurawie)

  • skąd przylatują ptaki? (Afryka, Azja),
  • jak zachowują się ptaki wiosną? (budują gniazda),
  • z czego budują gniazda (glina, patyki, słoma, siano, pióra).

      2. Film edukacyjny o ptakach i ich gniazdach.

https://www.youtube.com/watch?v=r2YkWM5JR7s

https://www.youtube.com/watch?v=rx7xWBADPSI

  1. Karta pracy cz.3, s.51 (5- latki) – dziecko wkleja brakujące obrazki i opowiada , jak małe ptaki przychodzą na świat.
  2. Analiza i synteza słuchowa prostych wyrazów (głoskowanie i sylabowanie) – ptak, kukułka, jaskółka, żuraw, jerzyk.
  3. Zadania o ptakach (5,6 latki).

Potrzebne będą klocki (lub inne liczmany np. kredki). Dziecko wybiera sobie 10 klocków.  Rodzicu  przeczytaj proszę dziecku zadania, a dziecko dokładając klocki lub je odkładając, stara się rozwiązać zadanie.

A. Na drzewie siedziało 7 wróbli. (Dzieci układają przed sobą 7 klocków). Potem przyleciały jeszcze 3 wróble. (Dzieci dokładają jeszcze trzy klocki). Ile wróbli siedzi teraz na drzewie?

B. Na balkonie przysiadło  6 sikorek. (Dzieci układają przed sobą 6 klocków). Potem jeszcze dosiadły się 2 sikorki. (Dzieci dokładają jeszcze 2 klocki). Ile sikorek siedzi teraz na balkonie?

C. Na drzewie było 8 gołębi. (Dzieci układają przed sobą 8 klocków). Przejeżdżający samochód wystraszył je i wszystkie odleciały. (Odsuwają 8 klocków). Ile gołębi pozostało na drzewie?

6. „Kolorowe kółka – zabawa edukacyjna” (5- latki, karta z Wyprawki luzem).

Dziecko wypycha kolorowe kółka. Grupuje je wg kolorów, przelicza, porównuje liczebność zbiorów. Układa kwiaty wg własnego pomysłu. Następnie może układać dowolne figury z wykorzystaniem wybranych przez siebie kół.

  1. „Wiosenna matematyka” – zadania na kartach pracy (6- latki, KP, cz.3 s. 72-73).

Dziecko rozwiązuje działania matematyczne – dodawanie i odejmowanie          w zakresie 10. Po rozwiązaniu łączy działanie z ilustracją pasującą do niego. Następnie wymyśla zadania do ilustracji i działania, np.: „Zosia dostała 5 tulipanów, a potem jeszcze 5 żonkili. Ile ma razem wszystkich kwiatów?”. W kolejnym zadaniu dziecko przelicza oczka na kostkach, z których ułożone są wieże. Dorysowuje na pustych ściankach kostek tyle oczek, aby łącznie na wszystkich kostkach było ich 10.

  1. Ćwiczenia ułatwiające naukę czytania(6- latki).

http://sp2skawina.pl/wp-content/uploads/2015/03/%C4%86wiczenia-u%C5%82atwiaj%C4%85ce-nauk%C4%99-czytania.pdf

 

31.03.2021 (środa)

TEMAT: „Wiosna w świecie roślin”

  1. „Co jest roślinom potrzebne do życia?”- film edukacyjny

https://www.youtube.com/watch?v=koVl4AFn3Js

  1. Karta pracy (5,6 latki).

https://www.sosw9.waw.pl/wp-content/uploads/2020/05/Czego-ro%C5%9Blina-potrzebuje-do-%C5%BCycia-karty-pracy-15-05.pdf

  1. „Jak rośliny rozwijają się wiosną?”- obserwacje przyrodnicze

Dziecko obserwuje kiełkowanie nasion fasoli i rzeżuchy i wyciąga wnioski na temat konieczności dostarczania im odpowiednich warunków(woda, światło, tlen). W razie potrzeby podlewa rośliny.

  1. Praca z książką- KP, cz.3,s.50. (5- latki)

Dziecko porządkuje obrazki i podsumowuje, jak można wyhodować rzeżuchę. Rysuje też gałązki po śladzie.

  1. Praca z książką- KP, cz.3,s. 70-71 (6-latki).

Na karcie pracy dziecko nazywa konturowe rysunki pod tekstem i nazywa przedmioty i rośliny. Wyjaśnia ich funkcje lub przeznaczenie. Dziecko czyta tekst i sprawdza, czy przedmioty z rysunków w nim się pojawiają. Następnie rodzic omawia z dzieckiem treść tekstu i dalej dziecko koloruje obrazki pod tekstem. Rodzic wykonuje również z dzieckiem ćwiczenia ze strony 71.

  1. Nauka piosenki pt. „Wiosna w błękitnej sukience”(5,6 latki)
  2. „Idzie wiosna” – praca plastyczna, malowanie farbą plakatową na folii bąbelkowej lub kartonie.

Dziecko maluje wiosenne obrazki, uwzględniając zaobserwowane zwierzęta, rośliny, zjawiska.

30.03.2021r. (wtorek)

TEMAT: Witamy wiosnę

  1. Wiosna w parku i ogrodzie– zabawa edukacyjna z kartą pracy, omówienie obrazków – (5 latki, Karta pracy, cz. 3, s.48 – 49).

Dziecko ogląda ilustracje przedstawiające wiosnę w parku i ogrodzie. Opowiada o czynnościach, jakie wykonują ludzie w obu tych środowiskach, i potrzebnych do tego celu narzędziach lub urządzeniach oraz o tym, jak przyroda budzi się do życia. Rozpoznaje i nazywa zwierzęta oraz rośliny. Odczytuje globalnie wyrazy. Liczy, ile jest ptaków i kwiatów każdego gatunku na obu ilustracjach.

  1. „Wiosna” – ćwiczenie sprawności manualnej, grafomotoryka.

https://przedszkolankowo.pl/2017/03/08/wiosenne-karty-pracy-zestaw-1/

  1. „Zagadki z wiosennej szufladki” – zagadki słowne.(Rodzic wcześniej drukuje obrazki: biedronki, pszczoły, konik polny,mrówki, żaby, ślimaka, bociana, stokrotka, motyla) – 5,6 latki.

Skaczą po łące, pływają w wodzie,
żyją z bocianem w ciągłej niezgodzie.
(żaby)

Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
a na tej kapotce jest kropka przy kropce
(biedronka)

Na zielonej łące rosną ich tysiące,
W swej nazwie „sto” mają
Jak się nazywają?
(stokrotka)

Czy znacie takiego konika,
który pięknie w trawie cyka?
(konik polny)

Krążę nad łąką, ile mam sił,
i zbieram z kwiatów złocisty pył.
(pszczoła)

Pracowite, małe
budują wspaniałe
kopczyki, pałace.
Szanujmy ich pracę.
(mrówki)

Ten piękny owad
odwiedza kwiateczki,
ma skrzydła tęczowe,
niekiedy w kropeczki
(motyl)

Ma dwa różki, choć nie bodzie
mieszka w trawie albo w wodzie.
Domek swój, jak sami wiecie,
nosi zawsze na swym grzbiecie.
(ślimak)

Czerwone ma nogi
biało-czarne piórka, ,
do wody przed nim
żaby dają nurka.
(bocian)

  1. „Wiosenne czytanie”- Karta pracy, cz.3, s.48-49. Dziecko odczytuje z rodzicem podpisy do obrazków kwiatów i ptaków. Głoskuje i sylabuje wyrazy- (5 latki).
  2. „Na wiosennej łące stokrotki pachnące”- poznanie litery „h,H”(6-latki)

Rodzic zapoznaje dziecko z literą „H,h” na podstawie wyrazów „harfa”, „Henryk”, Karta pracy, cz. 3, s.68-69.

- Omówienie wyglądu i kształtu liter drukowanych i pisanych,

- ułożenie liter z tasiemki,

- wymyślanie słów rozpoczynających się na „h”,

- podawanie imion na nową literę,

- wykonanie ćwiczeń z wyżej podanej strony.

  6. Ćwiczenia w czytaniu – KP, cz.3, s. 70(6- latki)

  7. „Wiosenne tulipany”- praca plastyczno- techniczna – (karta luzem z wyprawki 6-latka). Należy przygotować kubeczki po serkach, jogurtach, zielone słomki, plastelinę, zielone prostokąty z konturami liści, ziele angielskie. Wykonujemy tulipany wg instrukcji obrazkowej nr 37.

8. Ćwiczenia w pisaniu liter (5,6 latki)

https://kolorowanki.net.pl/nauka-pisania-liter/

 

29.03.2021r. (poniedziałek)

TEMAT:  Pierwsze oznaki wiosny.

  1. „Wiosenny kącik przyrody”- zabawa badawcza, założenie hodowli fasoli, cebulki i rzeżuchy.

Na początek rozmowa z rodzicem o pierwszych oznakach wiosny.

- Czy widać już pierwsze oznaki wiosny?,

- Co dostrzegłeś w przyrodzie?

- Czy na dworze jest cieplej?

- Jakie ptaki przylecą do nas z ciepłych krajów? ( bociany)

- A czy znasz pierwsze wiosenne kwiaty? (przebiśniegi, krokusy, żonkile)

Następnie rodzic zakłada z dzieckiem hodowlę fasoli (w kąpieli wodnej), cebulki(na podłożu z ziemią), rzeżuchy(na podłożu z nasączoną watą).

  1. „Chomik szuka wiosny”- opowiadanie A. Galicy (5 – latki)

Rozmowa z rodzicem na temat utworu (pytania pomocnicze i opowiadanie w linku poniżej)

https://p84.lublin.eu/2020/04/01/jak-chomik-szukal-wiosny-a-galica/

  1. Karta pracy cz.3 s. 46. 5 – latki „Barwy motyla”- ćwiczenie grafomotoryczne(cała)

„Wiosenne kwiaty”- zabawy matematyczno- graficzne, s. 47 (cała).

  1. „Przyjście wiosny” – osłuchanie z wierszem „Przyjście wiosny” Jana Brzechwy (6- latki). Link do wiersza poniżej

Po wysłuchaniu utworu dziecko opowiada o czym był wiersz i jakie było zakończenie tej historii. Rodzic powtórnie recytuje wiersz, a dzieckospogląda na rozkładówkę w „Kartach pracy” cz.3s.66-67, i stara się odnaleźć pojazdy wymienione w wierszu. Liczy ile pojazdów proponowały zwierzęta. Wskazuje i nazywa wymienione w wierszu zwierzęta i ptaki. Następnie numeruje pojazdy na karcie pracy w kolejności występowania ich w wierszu.

  1. Szlaczki literopodobne – 5,6 latki do wyboru.
  2. Praca plastyczno – techniczna „Motyl”- dla 5,6 latków.
  3. Zabawa ruchowa „Z kwiatka na kwiatek”

Rodzic rozkłada na dywanie kilka kwiatków (kolorowe kartki papieru). Dziecko ustawia się na jednej z nich- jest owadem, który siedzi na kwiatku. Kiedy usłyszy dowolną wesołą muzykę „lata” między kwiatami. Na przerwę zajmuje miejsce na dowolnym kwiatku. Na sygnał Rodzica przeskakuje na kolejny kwiatek w określony sposób- np. obunóż, z nogi na nogę, na prawej lub lewej nodze. Kiedy ponownie usłyszy muzykę, lata między kwiatami.


 

NOWY ROK PRZEDSZKOLNY 2020/2021

 

ŚREDNIAKI

26.06.2020 r. (czwartek)

TEMAT: BEZPIECZNE WAKACJE

1.  Zestaw zabaw i ćwiczeń porannych

Zabawa orientacyjno- porządkowa "Duże dzieci- małe dzieci"
Dziecko biegają  swobodnie w różnych kierunkach.
Zatrzymuje się i na hasło "Duże dziecko” chodzi we wspięciu na palcach.
Na hasło "Małe dziecko”chodz przysiadzie.

Ćwiczenie dużych grup mięśniowych " Mrówki budują mrowisko"
Naśladowanie ruchów podnoszenia i układania patyczków, igiełek sosnowych- skłony i wyprosty

Zabawa z elementem czworakowania "Zabawa piesków"
Chód i bieg na czworakach w różnych kierunkach.

Zabawa bieżna "Ścigamy się z wiatrem"
Dziecko biegnie za rodzicem - wiatrem
Po krótkim biegu zmiana prowadzącego.

Maszerowanie po obwodzie koła

2.Zapraszam do wysłuchania wiersza B. Szelągowskiej „Bezpieczne wakacje”

Jak wspaniale! Już wakacje.
To najlepsza w roku pora!
Można pływać sobie w morzu
albo wskoczyć do jeziora…
Na szczyt w górach wspiąć się warto!
Jak tam pięknie i wysoko!
W zeszłym roku po raz pierwszy
zobaczyłem Morskie Oko!
Ale zawsze pamiętajmy,
by dorosłych się pilnować.
Chodzić w górach – lecz po szlakach,
kremem z filtrem się smarować.
Czapkę nosić – taką z daszkiem
– porażenia się unika.
Kąpać się w strzeżonych miejscach
i pod okiem ratownika.
I rodziców trzeba słuchać.
Kto tak robi, ten ma rację.
Ach jak miło, jak wesoło,
bo już przecież są wakacje!

Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.
Dlaczego zawsze trzeba pilnować się dorosłych?
Co to są górskie szlaki?
Dlaczego trzeba się ich pilnować?
Dlaczego latem smarujemy się kremem z filtrem?
Do czego jest potrzebna latem czapka z daszkiem?

Rozmowa z dzieckiem nt. zachowania bezpieczeństwa w okresie wakacji.

Pytania pomocnicze:
Dlaczego można pływać tylko w miejscach, gdzie jest ratownik?
Jakie macie rady dla innych dzieci na wakacje? Co można robić, a czego nie wolno?

3.  Zabawa dydaktyczna Znam... Przypominamy dziecku, że nigdy nie wolno oddalać się od opiekunów. Gdyby jednak tak się stało, warto znać swoje imię i nazwisko oraz swój adres – informacje, które możemy podać policjantowi. (Ważne, aby przypomnieć, że nie podajemy tych informacji osobom nieznajomym). Możemy sprawdzić, czy dziecko zna swoje dane.

4. Zabawa dydaktyczna Numer alarmowy.

Na kartce papieru zapisujemy numer alarmowy 112. Odczytujemy go, a następnie dziecko robi to samo i mówi, w jakich sytuacjach powinno się pod niego dzwonić. Następnie opowiadamy dziecku jakie służby ratunkowe, można wezwać, dzwoniąc pod numer 112.

5. Na koniec proponuję wysłuchanie piosenki pt. „Numer alarmowy”
https://www.youtube.com/watch?v=R3Qp8KfJSHw



6. Zachęcam do ćwiczeń w wycinaniu. Z linku poniżej możemy wydrukować szablony do wycinania. Polecam szablony o lecie.
https://www.superkid.pl/wycinanki-szablony-wiosna-lato

7.  Zabawa przy piosence „Bezpieczne wakacje”.

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM


Pozdrawiamy i życzymy udanej zabawy!

 

 

25.06.2020 r. (czwartek)

TEMAT DNIA :  W górach

 

„Powitanka – rymowanka”

Przywitajmy się wesoło –  machamy

Ładne zróbmy koło – rysujemy w powietrzu ręką koło

Ręce w górę, ręce w bok 

Skok do tyłu i w przód skok 

Ta poranna gimnastyka dzieci i rodziców wita – rytmicznie klaszczemy w ręce

„Tatry-polskie góry” oglądanie ilustracji przedstawiających Tatry.

https://www.youtube.com/watch?v=1DH_ZDapVzM

 

Rozmowa z dzieckiem na temat wycieczki w góry, zwrócenie uwagi, że do chodzenia po górach trzeba się przygotować, mieć odpowiedni ekwipunek: plecak, prowiant, odpowiednie ubranie i buty.

 

Zabawy ruchowe na powietrzu.

Życzymy miłego dnia. Pozdrawiamy

 

 

 

 

24.06.2020 r.( środa)

TEMAT:WAKACJE W MIEŚCIE

1. Zabawy sensoryczne dla dzieci „Stemple z owoców”

https://www.youtube.com/watch?v=lTFoSdhDoPY

2. Zabawy poranne w domu

Zabawa orientacyjno- porządkowa"Marmurki"
Swobodny bieg w różnych kierunkach.
Na hasło "Marmurki" dziecko zatrzymuje się i nieruchomieje w różnych pozach.

Ćwiczenie dużych grup mięśniowych "Drzewa na wietrze"
Dziecko stoi w rozkroku, ramiona uniesione w górę.
Porusza ramionami kołysząc się na boki (silny wiatr- skłon pogłębiony)

Zabawa z elementem podskoku "Skaczące piłki"
Podskoki obunóż w swobodnym tempie.

Ćwiczenie uspokajające
Marsz w tempie podanym przez rodzica.

3. „Jedziemy na wakacje” -praca z wierszem Cz. Janczarskiego

Jedziemy na wakacje
do lasu, nad wodę.
Prosimy ciebie, słonko
o piękną pogodę.

Jedziemy na wakacje
nad morze, na plażę.
Kolorowe muszelki
przynieś, falo, w darze.

Jedziemy na wakacje
w te góry wysokie.
Nie chowajcie się, szczyty,
za mgłą, za obłokiem.


Jedziemy na wakacje
Na Mazury? Może!
Wyjrzyj z krzaków, prawdziwku,
czekaj na nas w borze!

 

 Pytania pomocnicze do wiersza:

- Gdzie można pojechać na wakacje?

- A Jak można spędzać miło wakacje w mieście?

4. „Sposób na nudę” – zabawy słownikowe

Dziecko wymyśla sposoby spędzania czasu wolnego podczas wakacji ( na wsi, w mieście ). Rodzic kontroluje wypowiedź dziecka, zwraca uwagę na to, by dziecko uwzględniało zasady bezpieczeństwa, podkreśla , że dzieci mogą się bawić tylko pod kontrolą dorosłych.

5. „Latawiec z papieru w kształcie ptaka” – praca plastyczna

https://www.youtube.com/watch?v=Iah7mU-ZYF8&vl=pl

6. Kolorowanki wakacyjne

https://www.e-kolorowanki.eu/kolorowanki-lato/

7. Utrwalenie piosenki „Przedszkole drugi dom”

 

Życzymy miłej zabawy, zapraszamy do odsyłania prac!

 

 

23.06.2020 r. (wtorek)

TEMAT: WAKACJE NA WSI

1. Zabawy paluszkowe


Wiosenna burza.

Pada deszczyk, pada, pada,
(Uderzamy palcem o podłogę lub o stolik)
coraz prędzej z nieba spada.
(Przebieramy wszystkimi palcami.)
Jak z konewki woda leci,
(Uderzamy całymi dłońmi o podłogę.)
A tu błyskawica świeci...
( Klaszczemy w dłonie nad głową.)
Grzmot !!!
(uderzamy piąstkami o podłogę.)

 

Paluszki się budzą

Stuk… stuk… stuk… (dziecko trzyma rączkę w piąstce i stuka)

Kto tam?

Kciuk. (zamknięta piąstka, kciuk na zewnątrz)

A kuku, kochany kciuku!

(dziecko dotyka kciukiem palca wskazującego)

Wstawaj, wstawaj, czas do pracy

(palec dotknięty przez kciuka powstaje, czyli prostuje się)

Jaką mama nam wyznaczy.

Powtarzamy kolejno z każdym palcem aż do małego.

Stuk… stuk… stuk…

(dziecko trzyma rączkę w piąstce z wyciągniętym i wyprostowanym palcem wskazującym i stuka)

Kto tam?

 

2. „Na wsi” – praca z obrazkiem (rodzi drukuje obrazek wiejskiego podwórka , zadaje pytania dziecku prowadząc rozmowę)

- Jak można spędzić wakacje na wsi?

- Czy dzieci mogą pomagać dorosłym w pracach polowych?

- Jak bezpiecznie można bawić się na wiejskim podwórku?

3. „Orzemy pole” – zabawa ruchowa

Dziecko jest rolnikiem i prowadzi traktor ( w pasie ma przełożoną grubą wstążkę lub hula- hop). Rodzic stoi za rolnikiem i jest pługiem ( trzyma się obiema rękami za wstążkę lub hula- hop).  Na sygnał rodzica rolnik maszeruje, zaś rodzic idzie wolniej i stawia opór. Na następny sygnał następuje zmiana ról.

4. „Kurczątka do kurnika” – zabawa muzyczno – ruchowa. Rodzic kładzie na podłodze hula- hoop, które będzie domkiem – kurnikiem. Dziecko zajmuje miejsce w obręczy i kuca. Gdy usłyszy melodię piosenki pt. „Kurczątka”- biega i naśladuje małe kurczątka,- chodzi po pokoju i naśladuje dziobanie ziarenek.

Poniżej podaję link do piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=vGBuCfdKQL0

5.Kolorowanka „Wakacje na wsi”

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/wakacje-na-wsi/

6. „Kurka z łyżki”- praca plastyczna

https://www.youtube.com/watch?v=UwYO6IcGNe4

 

 

 

-

 

22.06.2020 r. (poniedziałek)

TEMAT: NAD JEZIOREM

1. Zestaw ćwiczeń porannych

-  Ćwiczenia orientacyjno- porządkowe. Marsz i bieg w różnych kierunkach, na mocne uderzenie w bębenek, dziecko zatrzymuje  się w miejscu.

- „Sufit podłoga”- ćw. dużych grup mięśniowych. Dziecko  stoi, na zapowiedź „sufit” ręce podnosi w górę. Na hasło,, podłoga’’- przysiad podparty.
- „Kotki”- zabawa na czworaka. Dziecko  porusza się na czworaka w różnych kierunkach, przeciąga się, robi koci grzbiet, miauczy i idzie  dalej.
-  „Ptaszki skaczące”- podskoki. Dziecko skacze po całym pokoju, na sygnał przysiada i zbieraziarenka stukając w podłogę.
-  „Skłony w przysiadzie w przód”- dziecko  naśladuje picie wody przez ptaka.

2. „ Tańczące fale”- zabawa muzyczno – plastyczna. Rodzic zaprasza dziecko nad rzekę. Prosi by wyobraziło sobie, że jest falą. Daje dziecku wstążkę. Przy melodii walca dziecko porusza się, ilustrując ruch wody i fal. Następnie zaprasza dziecko do przygotowanego dużego kartonu i farb. Powtórnie włącza muzykę, a dziecko maluje tańczące fale.

3. „Przejście przez mostek” – zabawa z elementem równowagi. Rodzic przygotowuje ławeczkę (gdy jest to możliwe) . Dziecko wchodzi na nią, wyciąga ręce w bok i idzie do przodu przy asekuracji.

4. „Tup nad jeziorem”- rozmowa z dzieckiem na podstawie ilustracji Rodzic prezentuje ilustrację przedstawiającą jezioro i krajobraz wokół niego. Dziecko wypowiada się swobodnie na temat ilustracji, opisując to co się na niej znajduje, a następnie opowiada to, co się na niej dzieje.

5. „Ułóż tak samo” – zabawa dydaktyczna. Dziecko ma figury geometryczne z Wyprawki Matematycznej 1-4. Najpierw układa z nich dowolne kształty. Potem układa rodzic, a dziecko stara się ułożyć tak samo.

6. „Wyścig łódek” zabawa ruchowa. Dziecko siedzi na dywanie w siadzie prostym, ręce ma na kolanach. Na hasło rodzica : „Start” Posuwa się do przodu, ślizgając się pupą po dywanie, zginając jednocześnie nogi. Ręce cały czas na kolanach.

7. „Statek żaglowy origami” – praca plastyczna

https://www.youtube.com/watch?v=oPvRZtndWQM

8. Bezpieczne wakacje nad wodą – film edukacyjny

https://www.youtube.com/watch?v=cn5pS8xXXFU

 

 

 

19.06 2020 r. (piątek)

TEMAT: W GÓRACH

1. Zabawy ruchowe z dzieckiem.

https://www.youtube.com/watch?v=awvUmI95pkM

2. „Tup odwiedza góry” – rodzic w imieniu Tupa rozmawia z dzieckiem na temat cech charakterystycznych krajobrazu górskiego (zwierzęta mieszkające w górach, tradycyjny strój regionalny mieszkańców gór). Dziecko wypowiada się na podstawie własnych doświadczeń, co można robić w górach podczas wakacji. Poniżej podaję linki do stron internetowych.

https://www.youtube.com/watch?v=KZ2hzTH5SPs

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

3. „Skoki kozicy” – zabawa ruchowa z elementem przeskoku.

Rodzic rysuje na piasku koła, bądź układa je ze sznurka. Dziecko przeskakuje z jednego kółka na drugie.

4. „Górskie kamyki” – zabawa matematyczna. Rodzic przygotowuje figury geometryczne

z Wyprawki Matematycznej 1- 4. Układa rytmy dwu- i trzyelementowe, a zadaniem dziecka jest je kontynuować.

5. „Góry” – zabawa plastyczna. Rodzic przygotowuje dla dziecka kartkę z kolorowej gazety. Dziecko stara się wydzierać palcami kształty stożków. Następnie wszystkie stożki nakleja na arkusz szarego lub innego papieru- w ten sposób powstają góry. Na koniec dorysowuje elementy krajobrazu górskiego – zwierzęta, chmury, ludzi, rośliny.

6. „Z góry i pod górę” – zabawa ruchowa ilustracyjna. Rodzic wybija rytmy. Pierwszy bardzo wolny – dziecko naśladuje ciężki chód, drugi szybki- ósemkowy – dziecko naśladuje zbieganie z góry. Przy rytmie umiarkowanym maszeruje w różnych kierunkach.

7. „Ułóż tak samo” zabawa dydaktyczna. Rodzic drukuje dla dziecka obrazek przedstawiający coś, co wiąże się z górami, np. zwierzęta, mieszkańcy w strojach regionalnych. Rodzic po drugiej stronie obrazka rysuje linie nieregularne dzielące go na 5 części. Dziecko rozcina obrazek po narysowanych liniach i stara się go złożyć. Na koniec nakleja obrazek na kartkę.

8. Piosenka do osłuchania i nauki o górach – „Julek Pachulek – w góry”

https://www.youtube.com/watch?v=yUgabymOAKM

 

 

ŚREDNIAKI:

18.06.2020r.

TEMAT TYGODNIA: JUŻ WAKACJE

TEMAT ZAJĘĆ: NAD MORZEM

 

1. „Wakacje Tupa” – zabawa słuchowa.

https://blizejprzedszkola.pl/mewy-i-szum-morza-dzwieki-pd-mp3,3,4935.html#

https://www.youtube.com/watch?v=mai_J-9VfFQ

Rodzic zadaje dziecku pytanie: Co usłyszał Tup nad morzem? Następnie odtwarza dzieciom nagrane odgłosy. Wspólnie omawiają to co usłyszało dziecko.

 

2. „Na morzu” – rozmowa na podstawie K2., 31 oraz Księgi Zawodów. Dzieci słuchają wiersza recytowanego przez Rodzica.

Zbigniew Dmitroca

„Marynarz”

„Pan marynarz na okręcie

Musi zawsze mieć zajęcie.

Musi cały czas pracować,

Żeby z nudów nie zwariować”.

 

Rodzic zadaje dziecku pytania:

·         Kto pracuje na okręcie?;

·         Co robi marynarz?;

·         Jak wygląda marynarz w mundurze?


3. "Wciąganie żagla” – zabawa ze skakanką.

Dzieci dobierają się z rodzicem w pary. Rozciągają pomiędzy sobą skakankę. Dziecko pełni rolę żagla, rodzic  – marynarza. Rodzic i dziecko trzyma za końce skakanki. Rodzic ma za zadane przyciągnąć do siebie dziecko, które stawia mu lekki opór.

 

4. „Zbieramy muszelki” – zabawa dydaktyczna z liczeniem.

Rodzic przygotowuje kostkę do gry oraz dużą ilość jednakowych liczmanów – około 25 sztuk (guziki, kasztany itp.). Dziecko ma tackę, liczmany są rozsypane na określonej przestrzeni. Rodzic pokazuje dziecku kolejne ścianki kostki. Zadaniem dziecka jest zebrać tyle liczmanów, ile jest oczek na danej ściance. Na koniec dzieci porządkują zebrane muszelki tak, by było je łatwo policzyć i starają się je przeliczać w zakresie własnych możliwości.

 

5. „Co tonie, co pływa” – zabawa badawcza.

Rodzic przygotowuje dużą miskę z wodą i różne przedmioty, m.in. korki, klocki plastikowe, drewniane, korę, kartkę papieru, stateczek papierowy, łyżkę metalową, kawałki sztucznych materiałów (pianka, gąbka) itp. Dziecko kolejno wrzuca do wody zgromadzone przedmioty i obserwuje zachodzące zmiany. Snuje przypuszczenia, dlaczego jedne przedmioty toną, a inne nie.

 

6. Praca z K2., 30 – tworzenie zbiorów o wskazanej liczbie elementów.

7. Piosenka o marynarzach

https://www.youtube.com/watch?v=F5xtCa4MPjk&vl=pl

 

 

 

17.06.2020 r. (środa)

TEMAT: JEDZIEMY NA WAKACJE

1. Zabawy paluszkowe „Tańczące słoniki”

https://www.youtube.com/watch?v=o-083CHaNzI

2. „Czym jedziemy na wakacje?” – rozwiązywanie zagadek A. Maćkowiaka

Składa się z wagonów i lokomotywy,

Podróż nim to prawie same pozytywy.

Bezpieczny i szybki, gdy po torach gna.

Każdy z was na pewno już odpowiedź zna. (pociąg)

 

To maszyna do latania.

Śmigło silnik uruchamia.

Skrzydła niosą go po niebie.

Co to jest? Ja pytam Ciebie. (samolot)

 

Na siodełku sobie siedzisz, no i pedałujesz,

Dzięki niemu długi dystans szybko pokonujesz.

Możesz jeździć nim po górach oraz po ulicy,

Umieszczamy na nim dzwonek – gdzieś na kierownicy. (rower)

 

Pojazd, co ma cztery koła,

Długa drogę przebyć zdoła.

Co zapewnia nam wygodę,

Nazywamy … (samochodem)

 

Mknie przez miasto i jest duży,

Pasażerom swoim służy.

Skasuj bilet kiedy wsiądziesz,

będzie miejsce to usiądziesz.

Jeszcze tylko podpowiadam

Każdy numer swój posiada (autobus)

3.Rozmowa rodzica z dzieckiem na temat wakacji oraz miejsc wypoczynku ( morze, góry, jeziora )

- gdzie można spędzić wakacje?

- jak można odpoczywać na wyjeździe?

- czym można jechać na wakacje?

- jak należy się zachowywać na wyjeździe?

4. „Co jeździ, lata, pływa? ’’- zabawa dydaktyczna. Rodzic gromadzi obrazki przedstawiające różnorodne pojazdy ( także sanki , rolki , wrotki , duży baon , paralotnię itp. ). Dziecko  podaje nazwy tych przedmiotów.  Następnie dokonuje klasyfikacji na to, co lata , jeździ po ziemi oraz na to , co pływa p wodzie lub pod wodą . Na koniec dokonuje analizy i syntezy sylabowej wybranych nazw , np. sanki ,samolot , autobus oraz próbuje wyróżnić początkową głoskę w nazwach : a-utobus , w-rotki

5. „Rower”- zabawa ruchowa na plecach. Dziecko leży na dywanie na plecach. Podnosi do góry obie nogi i naśladuje ruch pedałowania w rytmie podawanym przez rodzica, recytującego rymowankę: „Jedzie rowerek na spacerek, na słoneczko na wiaterek”.

6. „Samochód z rolki po papierze toaletowym” – praca plastyczna

https://www.youtube.com/watch?v=Og2dj6WBpr8

Życzymy udanej zabawy! Zapraszamy do wykonania autka z papieru. Przyślijcie zdjęcia!
 

 

 

 

 

16.06.2020 r. (wtorek)

TEMAT: TĘCZOWY ŚWIAT

1. Zabawy kreatywne  z dzieckiem w domu

https://www.youtube.com/watch?v=50TM3qolQwo

2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych

- „Wakacje, wakacje” – zabawa ożywiająca. Dziecko swobodnie maszeruje, na hasło:  „Wakacje!” zaczyna biegać, skakać, cieszyć się.

- „Morze, góry”- zabawa bieżna. Dziecko swobodnie biega po mieszkaniu lub na dworze. Na hasło: „W góry!” – dziecko naśladuje marsz po górach lub wspinaczkę – wysoko unosi kolana i wyciąga ręce w górę. Na hasło: „Nad morze!” – naśladuje ruchy pływania.

- „Przeprawa przez rzeczkę” – zabawa skoczna. Dziecko ze skakanek lub linek układa dwie równoległe linie w odległości 0,5 m od siebie. Linie te mają imitować dwa brzegi rzeki. Dziecko ustawia się z rodzicem na jednym brzegu rzeki. Następnie przeskakują przez rzekę, starając się nie nadepnąć na szarfę.

- „Most” – zabawa z elementem czworakowania. Zapraszamy do zabawy wszystkich członków rodziny. Wszyscy ustawiają się w rzędzie, tworząc pociąg. Nogi w szerokim rozkroku. Osoba stojąca na końcu musi przejść przez most utworzony przez wszystkich na czworakach, pod ich nogami i ustawić się na początku. Wtedy kolejna osoba z końca przechodzi przez most i ustawia się z przodu. Każdy uczestnik zabawy przechodzi przez most.

- „Ruszamy na wakacje” – zabawa uspokajająca. Dziecko odpoczywa. Opowiada rodzicowi, co chciałoby zabrać ze sobą na wakacje.

3. Praca z książką „Tropiciele” -kolorowanie piłek zgodnie z kodem.

4. „Kolorowy świat – praca plastyczna” – Rodzic przygotowuje dla dziecka na stolik farby w kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym, niebieskim. Dziecko ma za zadanie przygotować sobie kolory, mieszając dwie dowolnie wybrane przez siebie farby. Podaje nazwy powstałych kolorów. Maluje nimi obrazek na dowolny temat.

5. „Tęcza” – zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa. Dziecko chodzi po mieszkaniu w rytmie dowolnej piosenki. W czasie przerwy w muzyce szybko szuka koloru podanego przez rodzica i dotyka go palcem. Gdy muzyka powraca dziecko znowu maszeruje.

6. Film edukacyjny „Tęcza  dla dzieci malowana różdżką”

https://www.youtube.com/watch?v=50TM3qolQwo

7. Piosenka do nauki na Zakończenie Roku Szkolnego „Przedszkole drugi dom”

I. Gdy dzień wstaje i wita świat,
ranną porą wstaję i ja.
Mama pomaga ubierać się,
do przedszkola prowadzi mnie.

Ref.: Ja chodzę tam co dzień, obiadek dobry jem,
a po spacerze w sali,
wesoło bawię się.
Kolegów dobrych mam,
nie jestem nigdy sam
Przedszkole drugim domem jest.

II. Czasem rano trudno mi wstać,
chciałoby się leżeć i spać.
Lecz na mnie auto czeka, i miś,
w co będziemy bawić się dziś?
Ref.: Ja chodzę…

III. Zamiast mamy, panią tu mam,
bardzo dużo wierszyków znam.
Śpiewam i tańczę, wesoło mi,
i tak płyną przedszkolne dni.
Ref.: Ja chodzę…

https://www.youtube.com/watch?v=8BHISyj0kWg

 

Życzymy miłej zabawy i jak zwykle zapraszamy do odsyłania Waszych prac.  Powodzenia !

 

 

 

15.06.2020 r.(poniedziałek)

TEMAT: RÓŻOWY

1. Zabawy sensoryczne w domu

https://www.youtube.com/watch?v=MbDshO9vpOA

2. „Układanie tęczy” - zabawa dydaktyczna. Utrwalanie nazw kolorów w tęczy. Dziecko nazywa kolory tęczy (rodzic wcześniej drukuje obrazek tęczy)  i układa paski kolorowego papieru w takim układzie jak występują w tęczy zaczynając od górnego paska: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo (granatowy), fioletowy. Dziecko przelicza kolory tęczy.

3. „Różowy” – rozmowa z dzieckiem na podstawie treści wiersza Marcina Brykczyńskiego.

Różowy

Hokus-pokus, czary mary,
Ogłaszamy sztuczkę nową,
Przez różowe okulary
Świat zobaczysz na różowo:
Różowe domy i miasta,
Różowy las tam wyrasta,
Chmury i niebo hen, w górze,
Pola i łąki i drzewa;
Wszystkie różowe, jak róże
I ptak różowy, co śpiewa
Same różowe nutki,
Aż cieszą się kwiaty w ogródku
I znikają bez śladu smutki,
Bo w świecie na różowo
Daję Wam na to słowo,
Nie może być żadnych smutków.

Rodzic zadaje dziecku pytania, np.:

- Co zobaczyły dzieci przez różowe okulary?

- W jakim nastroju były oglądając świat przez różowe okulary?

- Odszukaj w pokoju różowego koloru i pokaż go.

4. „Co widać przez różowe okulary” – malowanie na temat dowolny różową farbą.         Dziecko ma przygotowane na stoliku farby w kolorach czerwonym i białym. Miesza oba kolory w niewielkich ilościach tak długo, aż uzyska kolor różowy. Podczas malowania sukcesywnie dorabia sobie kolor.

5. „Różowy” – zabawa ruchowa. Dziecko chodzi w rytmie dowolnej piosenki. W czasie przerwy w muzyce szybko szuka koloru różowego i dotyka go palcem. Gdy muzyka powraca, dziecko znowu maszeruje.

6, „Różowe zdrowie” – przygotowanie koktajlu różowego. Rodzic przygotowuje mikser, jogurt naturalny lub mleko oraz świeże truskawki. Dziecko myje truskawki i odrywa szypułki. Rodzic wrzuca je do miksera, wlewa jogurt lub mleko i dokładnie miksuje. Dziecko nalewa jogurt do kubków, określa kolor napoju i pije razem z rodzicami.

7. „Ułóż tak samo” – zabawa dydaktyczna. Rodzic przygotowuje dla dziecka dowolny obrazek. Po drugiej stronie narysowane są linie dzielące go na 5 nieregularnych części. Dziecko przygląda się obrazkowi, rozcina go po narysowanych liniach oraz składa ponownie i nakleja na kartkę.

8. Kolorowanka do wyboru

http://bystredziecko.pl/kolorowanki-do-druku/

9. „Kolorowa tęcza” – kolorowanka

https://pl.pinterest.com/pin/755830749943693468/

Zapraszamy do miłej zabawy! Przysyłajcie zdjęcia i filmiki, pochwalcie się swoimi pracami.

 

Średniaki:

10. 06. 2020 r. (środa)

TEMAT DNIA: NIEBIESKI

1. Zabawy ruchowe dla dzieci w domu.

https://www.youtube.com/watch?v=QLulnqyXCjs

2. „Tropem kolorów”- zabawa twórcza. Rodzic zadaje dziecku zagadkę: „Jaki kolor dziś tropimy? Schował się on w niebie i wodzie. Można znaleźć go w chabrach i w oczach.” Następnie dziecko wybiera spośród kartek papieru kolorowego, bibuły, te w kolorze niebieskim. Dziecko ma za zadanie narysować i wyciąć  z papieru kolorowego lub bibuły paski. Następnie komponuje z nich kształty dowolnych przedmiotów: domów, samochodów, roślin, zwierząt. Po ułożeniu dziecko nakleja je na przygotowane arkusze szarego papieru. Podczas pracy nazywa odcienie koloru – ciemnoniebieski to granatowy, a jasnoniebieski to błękitny.

3. „Niebieski” – zabawa ruchowa. Dziecko chodzi w rytmie dowolnej piosenki. W czasie przerwy w muzyce szybko szuka koloru niebieskiego i dotyka go palcem. Gdy muzyka powraca dziecko znowu maszeruje.

4. „Niebieski świat” – lepienie z niebieskiej plasteliny. Dziecko lepi z plasteliny dowolne kształty.

5. „Moje wakacje”- praca plastyczna. Dziecko maluje farbami na dużym kartonie A3. Stara się namalować jak najwięcej elementów w kolorze niebieskim ( morze, chmury, ryby – wakacje nad morzem lub kwiaty, chmury, tęcza, deszcz, rzeka – wakacje u babci na wsi ).

6. „Gdzie mieszkają kolory” – bajka o kolorach

https://www.youtube.com/watch?v=EfdW4BubEXU

7.Zabawa matematyczna z kolorkami i klamerkami.

https://www.youtube.com/watch?v=ZUtjqElZkLo


 

 

 

 

KOLORY LATA

 08.06.2020 r. (wtorek)

TEMAT DNIA: ZIELONY

1. Kreatywne zabawy  i ćwiczenia logopedyczne

https://www.youtube.com/watch?v=zA85oayoC2Q

2.„Kolory” – zabawa z piłką z rodzicami.

Ustawienie - wszyscy w szeregu, jeden z uczestników 10 kroków przed szeregiem. Stojący przed szeregiem rzuca kolejno piłkę do stojących w szeregu, przy czym wraz z rzutem wymienia nazwę koloru: żółty ,zielony itp. Każdy chwyta piłkę i odrzuca ją z powrotem podającemu. Gdy ten wymieni kolor czarny, wtedy piłki nie można chwytać. Kto ją chwyci traci dotąd wszystkie zdobyte punkty. Za punkt uznaje się udany chwyt i odrzut piłki podczas wymieniania nazw wszystkich kolorów, poza czarnym. Ten wygrywa, kto zdobędzie jak najwięcej punktów.

3. „Tropem kolorów” – zabawa twórcza. Rodzic zadaje dziecku zagadkę.: „Jaki kolor dziś tropimy? Ma go żaba, ukrył się w liściach, widać go w trawie.” Następnie dziecko wybiera spośród kartek papieru kolorowego, bibuły, pasmanterii te w kolorze zielonym .Dziecko ma za zadanie narysować i wyciąć z papieru kolorowego lub bibuły paski. Po wycięciu komponuje z nich kształty dowolnych przedmiotów: domów, samochodów, roślin zwierząt. Po ułożeniu dziecko nakleja je na przygotowane duże arkusze szarego papieru.

4. „Zielony” – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa. Dziecko chodzi po pokoju w rytmie dowolnej piosenki. W czasie przerwy w muzyce szybko szuka koloru zielonego.i dotyka go palcem. Mówi, czy jest to kolor jasnozielony, czy ciemnozielony. Gdy muzyka powraca dziecko znowu maszeruje.

5. „Zielone zagadki” – rozwiązywanie zagadek. Rodzic mówi zagadki. Dziecko rysuje ich rozwiązania, np.

Bardzo boi się bociana,

Z kumkania jest bardzo znana.

Gdy ją w bajce się całuje,

Wygląd księcia uzyskuje (żaba)

 

To roślina popularna oraz bardzo zdrowa.

Ukiszona bywa w beczce – pyszna, wyborowa.

Jeszcze dodam, że jej głowa jest cała zielona.

To już koniec podpowiedzi – zagadka skończona (kapusta)

6. „Ułóż tak samo”- zabawa dydaktyczna. Rodzic przygotowuje dla dziecka obrazek, np. żabki., kapusta, drzewo, konik polny itp. Po drugie stronie rysuje linie dzielące obrazek na 5 nieregularnych części. Dziecko rozcina go po narysowanych liniach oraz składa ponownie i nakleja na kartkę.

7. Kolorowanka – „Zabawna żabka”

https://www.weekendowo.pl/kolorowanki/zaby/zabka-do-druku

8. Piosenka do nauki – „Zielony ogórek”

https://www.youtube.com/watch?v=i0Zh8q2BK-8

Zapraszamy do miłej zabawy !

TEMAT DNIA: ŻÓŁTY

1. Gimnastyka buzi i języka. Usprawnianie narządów mowy.

Grażyna Wasilewicz „Gimnastyka”

Wstawać leniuszki! (gwiżdżemy)

Podnieście głowy z poduszki!

I rozruszajcie swe kosteczki.

Najpierw skaczemy jak piłeczki!

(naprzemiennie dotykamy czubkiem języka dziąseł górnych i dolnych)

Kroki do przodu, do tyłu kroki.

(wysuwamy język z jamy ustnej i wsuwamy)

I znów powtórzmy zwinne podskoki.

(naprzemiennie dotykamy czubkiem języka górnej i dolnej wargi, mając przy tym szeroko otwarte usta)

Zróbmy skłon w lewo oraz skłon w prawo,

(dotykamy czubkiem języka ostatnich dolnych zębów z prawej i z lewej strony)

Biegniemy wkoło rześko i żwawo,

(oblizujemy zęby, mając szeroko otwarte usta)

Skaczemy lekko jak po kamyczkach,

(dotykamy czubkiem języka różnych miejsc na podniebieniu)

I szybko chowamy się w policzkach. ..

2. „Kolorowe, kolory”- rodzic rozkłada na podłodze wstążki różnego koloru. Dzieci chodzą na czworaka. Rodzic podaje kolor, dziecka musi odszukać podany kolor i stanąć na nim.

3. Powitanka – rymowanka” – wg. Beaty Gawrońskiej

 

Mało nas, mało nas, - Dziecko z rodzicem formułuje koło, trzymają się za ręce.

Chodźcie do nas wszyscy wraz.

Krok do przodu i krok w tył. – Wykonuje krok w przód i krok w tył.

Żeby dzień wesoły był. - Podnosimy do góry złączone ręce.

4. Tropem kolorów- zabawa twórcza. Rodzic w imieniu Tupa (maskotka) zadaje dzieciom zagadkę:

Jaki kolor dziś tropimy?

Ma go słońce, cytryna i małe kurczaki.

Dzieci wybierają z przygotowanych wcześniej przez rodzica kolorowych kartek, bibuły, plasteliny te, które maja kolor żółty. Komponują z nich kształty dowolnych przedmiotów: domów, samochodów, roślin. Po ułożeniu naklejają je na arkusz szarego papieru.

5. Żółty- zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa. Dziecko chodzi w rytmie dowolnej piosenki. W czasie przerwy w muzyce szybko szuka koloru żółtego i dotyka go palcem. Gdy muzyka powraca, dziecko zaczyna maszerować.

6.Kogel – mogel – przygotowanie deseru

 https://www.youtube.com/watch?v=mdmcZTJsnvY

Smacznego!!!!!

 

DATA: 05. 06. 2020 r.

TEMAT: DZIEŃ RADOŚCI

1. Zabawy paluszkowe

 https://www.youtube.com/watch?v=7tBVZINpUAw

2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych

Część wstępna
– „Górska wspinaczka” – zabawa organizacyjno – porządkowa.
Dziecko swobodnie maszeruje po wyznaczonym terenie. Rodzic opowiada o górach. Kiedy dziecko usłyszy słowo: „góry” naśladuje wspinanie się pod górę – chodzi, wysoko unosząc kolana.

Cześć główna
– „Na pomoc” – zabawa bieżna.
Dziecko jest berkiem – lekarzem. Berek goni Rodzica. Gdy dziecko dotknie Rodzica, ten zatrzymuje się i stoi, trzymając się za miejsce, którego dotknął berek. W tym czasie dziecko liczy do 10.
– „Szukany” – zabawa bieżna.
Rodzic wyznacza teren, na którym dziecko może się schować. Rodzic liczy głośno do 10 i szuka ukrytego dziecka.

– „Rzut do kosza” – zabawa rzutna.
Dziecko maszeruje po mieszkaniu i  szuka ukrytych wcześniej przez Rodzica pluszowych zabawek (około 10).  Kiedy odnajdzie pluszaki przelicza je i celuje nimi  do kosza (wiadra, miski itp.)
– „Powódź” – zabawa bieżna.
Dziecko biega na paluszkach po wyznaczonym terenie. Rodzic wyznacza miejsce, do którego dziecko biegnie, gdy usłyszy hasło: „Powódź”.

Część końcowa
– „Wakacje” – zabawa uspokajająca.

Dziecko siada z Rodzicem na kocyku (dywanie, łóżku, kanapie). Dziecko i Rodzic rozmawiają w jaki sposób chcieliby spędzić swoje wakacje.

 https://www.youtube.com/watch?v=Eh_dH40FRhc- muzyka relaksacyjna
 

3. Praca z K2., 26 – historyjka obrazkowa. Porządkowanie zdarzeń – co najpierw, co potem (zwracamy uwagę na prawa i lewą stronę).

 

4. „Fit Kids” – trening cardio dla Rodziców z Dzieckiem.

5.Kolorowanka – Dzieci Świata

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/dzieci-swiata/

 

 

 


 

 

 

 

 

DATA: 04. 06. 2020 r.

TEMAT: ZABAWY Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA

 

1. Powitanka – rymowanka  Beata Gawrońska

Dzieci wspólnie z rodzicami recytują wierszyk i wykonują gesty odpowiednie do treści utworu.

„Podaj mi rękę, podaj mi drugą                (rodzic z dzieckiem podają sobie ręce)

W kółku obróćmy się,                                (razem się obracają)

Skoczymy wysoko,                                    ( wspólnie podskakują obunóż, trzymając się za ręce)

Klaśnijmy w dłonie, tak przywitajmy się.    (Wyprostowane dłonie rodzic i dziecko trzymają na wysokości twarzy przedszkolaka i delikatnie uderzają nimi o dłonie osoby stojącej naprzeciwko w rytmie wypowiadanych słów).

2. „Mój kolega na innym kontynencie” – zabawa plastyczna.
Dziecko wybiera spośród ilustracji przedstawiających dzieci z innych kontynentów dowolną i farbami maluje na tej podstawie taką samą postać.

https://przedszkolankowo.pl/2018/06/02/dzieci-plansze-demonstracyjne-kolorowanki/

 3. „W co lubimy się bawić?” – zabawy dzieci z różnych stron świata.

4. „Ułóż tak samo” , puzzle– zabawa dydaktyczna.
Dziecko rysuje obrazek przedstawiający ulubioną zabawkę. Następnie Rodzic z tyłu obrazka rysuje 4 linie. Dziecko rozcina obrazek wzdłuż linii na 4 części po czym składa go i przykleja na kartkę.  

 5. „Droga do domu” – zabawa ruchowa z elementem przeskoku.
Rodzic rozkłada skakankę (sznurek lub taśmę malarską).  Dziecko ustawia się na początku, a Rodzic stoi na końcu. Na hasło: „Dziecko do domu!” dziecko przeskakuje obunóż z jednej strony skakanki na drugą, tak aż dotrze do Rodzica.
6. „Gimnastyka buzi i języka” – ćwiczenia usprawniające narządy mowy.
Mama, tata, oraz dzieci – dotykanie na zmianę końcem języka górnych i dolnych zębów.
To rodzina cała – rysowanie końcem języka koła przy zamkniętych wargach.
Buziak dla mamy, buziak dla taty – posyłanie „całusków” w jedną i drugą stronę.
Zabawa to wspaniała – na  wydechu dzieci mówią „aaaaaach”.

 

 

 

DATA: 03. 06. 2020 r.

TEMAT: DZIECI NA ŚWIECIE

 1. „Jestem duży!” – nauka wiersza na pamięć. Rodzic recytuje wiersz, ilustrując go ruchami.
Jestem duży! – Wyciąga ręce nad głowę.
Byłem mały. – Trzyma dłonie nad podłogą.
Wróżki mnie zaczarowały! – Wykonuje ruch czarowania.
Jakie wróżki?
Dobre wróżki!
I urosły moje nóżki 
 – Pokazuje nogi.
i urosły moje ręce – Pokazuje ręce.
włosów też mam chyba więcej – Dotyka rękami włosów.
Patrzcie, jak urosłem cały – Pokazuje swoją postać od głowy do stóp.
chociaż byłem taki mały.

Recytację wierszyka nagrajcie z pomocą rodzica i prześlijcie na naszą grupę lub na facebooka przedszkolnego.

2. „Najpierw – potem” – zabawa dydaktyczna.
Po wysłuchaniu wiersza „Jestem duży” dziecko odpowiada na pytania, np.
Jakie dziecko było najpierw?;
Co stało się potem?;
Jakie części ciała urosły?
 Odpowiadając, dziecko posługuje się pojęciami: najpierwpotemna końcu.
 3. Piosenka „Jesteśmy dziećmi”:

https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ
 Czy jesteś z Afryki,
Czy też z Ameryki,
Nie jest ważne gdzie mieszkamy,
Bo jesteśmy tacy sami.

Ref: Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!
Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!
Chcemy by często tulono nas
I żeby miło płynął nam czas.

2. Czy mówisz po polsku,
Czy też po japońsku,
Wszyscy dobrze rozumiemy,
Czego tak naprawdę chcemy.

Ref: Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!
Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!
Chcemy by często tulono nas
I żeby miło płynął nam czas.

4.Praca plastyczna -  po wysłuchaniu piosenki „Jesteśmy dziećmi” narysuj ilustracje, które Ci się z nią kojarzą ( np. dziecko, serce, rodzina, mapa itp.)
 5. „Rób tak – nie rób tak” – zabawa ruchowa.
Rodzic lub rodzeństwo wykonuje dowolne ruchy. Jednocześnie mówi: „Rób tak!” Dziecko naśladuje dokładnie jego ruchy lub mówi: „Nie rób tak!”– wtedy dziecko stoi bez ruchu.

6. „Nie chcę Cię znać” – taniec w parach
https://www.youtube.com/watch?v=OBr6_9iSe5M

7. Majka Jeżowska – piosenki o dzieciach(do nauki dla chętnych)

 https://www.youtube.com/watch?v=3LTFPS_-57A

 

https://www.youtube.com/watch?v=Y_kIVuTfVk

 

DATA: 02. 06. 2020 r.

TEMAT: PRAWA DZIECKA

 

1. „O prawach dziecka” – rozmowa na podstawie wiersza Marcina Brykczyńskiego.

PRAWA DZIECKA - prezentacja
 https://cloud1l.edupage.org/cloud?z%3AKMmpvhAW1OhzZl2N25U2aj%2BlpWv81jUP8D0tbeq8b6F%2BTD%2BOpQKwfnmE2AwTN0vO

"O PRAWACH DZIECKA" – Marcin Brykczyński

Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
 

Rozmowa na temat treści wiersza, np.
Kim jest dziecko?;
O jakich prawach dzieci jest mowa w wierszu?

 

2. „Piosenka o Prawach Dziecka”:

  https://www.youtube.com/watch?v=Mudintn3BM4 

 

3.„Dziecięce radości” – zabawa muzyczno – ruchowa.

Dziecko słucha dowolnej muzyki klasycznej (lub „Piosenki o Prawach Dziecka”)
i w jej rytmie i charakterze pokazuje czynności, z którymi kojarzy im się muzyka. Po wysłuchaniu wymyśla jedno określenie dla tej muzyki (szybka, wesoła, do tańca itp.).
 

4. „Muzyką malowane” – zabawa muzyczno – plastyczna.
Dziecko siada przy stoliku, gdzie ma przygotowane kartkę i kredki pastelowe. Przy powtórnym słuchaniu muzyki rysuje dowolne formy, z jakimi kojarzy im się ta muzyka – kropki, linie, fale, co chce. Co jakiś czas Rodzic robi przerwę w odtwarzaniu, by dziecko mogło zmienić kolor kredkiPracami, które powstaną możecie się z nami podzielić.
 

5. „Co się zmieniło?” – zabawa dydaktyczna.
Rodzic układa szereg 4 zabawek. Dziecko najpierw się przygląda potem odwraca się tak, by nie widziało zabawek. Rodzic w tym czasie zabiera jedną zabawkę lub zmienia kolejność ułożenia. Dziecko po powrocie ma za zadanie wskazać jakie zmiany zaszły w ułożeniu zabawek.

6. Rodzina – zabawa paluszkowa

 

Ten pierwszy to dziadziuś, (zaciśnięta pięść, otwarcie kciuka)

a obok babunia, (otwarcie kolejnego palca – wskazującego)

największy to tatuś, (otwarcie – środkowego)

a przy nim mamunia, (otwarcie – serdecznego)

a to jest dziecinka mała, trala la la, trala la la, (otwarcie – małego, poruszanie dłonią)

a to moja rączka cała, trala la la, trala la la. (pokazanie całej dłoni, poruszanie nią)

 

 

 

DATA: 01. 06. 2020 r.

TEMAT: MÓJ ULUBIONY KOLEGA/KOLEŻANKA

 

1. Powitanka – rymowanka  Beata Gawrońska

Dzieci wspólnie z rodzicami recytują wierszyk i wykonują gesty odpowiednie do treści utworu.

„Podaj mi rękę, podaj mi drugą                (rodzic z dzieckiem podają sobie ręce)

W kółku obróćmy się,                                (razem się obracają)

Skoczymy wysoko,                                    ( wspólnie podskakują obunóż, trzymając się za ręce)

Klaśnijmy w dłonie, tak przywitajmy się.    (Wyprostowane dłonie rodzic i dziecko trzymają na wysokości twarzy przedszkolaka i delikatnie uderzają nimi o dłonie osoby stojącej naprzeciwko w rytmie wypowiadanych słów)

2. „O kim mówię?” – zabawa słownikowa.

Rodzic wykorzystując maskotkę, opowiada o jednym z dorosłych członków rodziny (mama, tata, babcia, ciocia, dziadek, wujek itp.),

np. Miś powiedział mi, że lubi w naszej rodzinie pewną osobę. Jest to kobieta, ma ciemne krótkie włosy, brązowe oczy. Nie lubi się malować, dlatego chodzi bez makijażu. Najczęściej ubiera się w spodnie i bluzy. Lubi ją, bo często się uśmiecha, umie wszystkich rozweselić.

Dziecko odgaduje, kim może być ta osoba. Następnie dziecko w ten sam sposób opowiada o wybranym koledze lub koleżance (nie podając jego imienia) z uwzględnieniem cech zewnętrznych, cech charakteru i ulubionych zajęć. Na początku Rodzic może zadawać pytania pomocnicze, np. Jak wygląda Twój kolega/koleżanka?Dlaczego go lubisz?Co najbardziej lubi twój kolega/koleżanka?
(
Dziecko przypomina sobie kolegów i koleżanki z przedszkola)
 3. „Święto dzieci” – praca z K2., 25 – dorysowywanie wskazanych elementów; orientacja na kartce.

* Pracy plastyczna:

Narysuj swojego ulubionego kolegę lub koleżankę. Pamiętaj o wszystkich szczegółach podczas rysowania postaci. Prace prosimy wysłać na grupę lub facebook przedszkolny.

 4. „Kogo woła Tup?” – zabawa dydaktyczna słuchowa.

Dziecko przypomina sobie imiona kolegów i koleżanek z grupy.  Rodzic, wykorzystując maskotkę, wypowiada imię jednego z dzieci, dzieląc je na sylaby. Zadaniem dziecka jest powiedzieć kogo wołał maskotka. Następnie Rodzic wypowiada tylko pierwszą sylabę. Zadaniem dziecka jest dokończenie słowa.
 5. „Nie chcę Cię znać” – taniec w parach
https://www.youtube.com/watch?v=OBr6_9iSe5M

https://www.youtube.com/watch?v=MMlx_1ja9XI– kroki do tańca, który można zatańczyć w parze. 

 

„Nie chcę Cię znać”

Nie chcę cię, nie chcę cię, nie chcę cię znać,
Chodź do mnie, chodź do mnie rączkę mi daj,

Prawą mi daj, lewą mi daj,
I już się na mnie nie gniewaj,
Prawą mi daj, lewą mi daj,
I już się na mnie nie gniewaj.

 

 

TEMAT TYGODNIA:  MAMA I TATA

DATA: 29. 05. 2020 r.

TEMAT: ŚWIĘTO MAMY I TATY

1. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

Część wstępna
– „Skrzydlaci przyjaciele”– zabawa orientacyjno – porządkowa.
Rodzic wyznacza teren zabawy oraz oznacza linię (skakanka, taśma malarska, sznurek itp.), na której ustawia się dziecko. Dziecko – papuga, biega na wyznaczonym terenie. Na hasło: „Papużki na gałęzi!” – dziecko ustawia się na wyznaczonej linii. Po chwili odpoczynku biega dalej.

Cześć główna
– „Pomagamy tacie” – zabawa kształtująca ramiona, nogi i tułów.
Rodzic opowiada o czynnościach, jakie tata wykonuje w domu, a dziecko stara się odwzorować, np. tniemy drewno – dziecko odwzorowuje ruchy piły,
wbijamy gwoździe – dziecko maszeruje po czym kuca i wbija gwoździe itd.
– „Nasz domek” – zabaw bieżna.
Rodzic wyznacza miejsce, które będzie domem. Dziecko porusza się swobodnie.
Na hasło: „Dzieci do domu” – dziecko biegnie do wyznaczonego wcześniej miejsca.
– „Chomiki” – zabawa z elementem czworakowania.
Dziecko chodzi na czworakach, udając chomika. Co chwilę zatrzymuje się i wyprostowuje, by zobaczyć, co jest dookoła.
– „Majowy deszczyk” – zabawa z elementem podskoku.
Rodzic rozkłada w określonym miejscu poduszki (lub przykleja kawałki taśmy malarskiej) dziecko przeskakuje po nich, jak po kałużach.
– „Kolory” – zabawa rzutna.
Rodzic rzuca piłkę do dziecka, wymieniając nazwę koloru. Dziecko łapie piłkę i odrzuca do Rodzica, powtarzając to samo słowo.
Część końcowa
– „Rybki” – zabawa oddechowa.
Rodzic daje dziecku kubeczek z małą ilością wody i słomkę. Na sygnał dziecko
wciąga powietrze przez nos i wypuszcza przez słomkę, tworząc bąbelki w kubku.
 2. „Święto mamy i taty” – rozmowa na temat wierszy.

Mamo!
Irena Suchorzewska

Mamo, zapnij mi guziki!
Mamo, wciągnij mi buciki!
Mamo, zawiąż sznurowadło!
Mamo, podnieś, bo coś spadło!
Mamo, przynieś mi łyżeczkę!
Mamo, popraw poduszeczkę!
We dnie, w nocy,
wieczór, rano
ciągle tylko:
– Pomóż, mamo!
Za to beczeć umie sam…
Znasz takiego?

Bo ja znam
Pytania dotyczące tekstu:
„O co prosi dziecko mamę?”
„Kiedy dziecko prosi mamę o pomoc”
„Co dziecko potrafi zrobić samo?”

 

Tata
Barbara Lewandowska

Tata
mógłby szybowcem latać!
Dojść, aż na koniec świata!
Zna się na lwach! Armatach! Naprawi płot i Fiata.
Tata
mógłby chodzić górami, lasami.
Mógłby wygrać z groźnymi zbójcami!
Mógłby w morzu szukać skarbów czasami!
Mógłby – wszystko!
Ale chce być z nami.
Dlatego, że tata nas kocha.
Dlatego, że my go kochamy!
 

Pytania dotyczące tekstu:
„Co potrafi tata?”
„Co mógłby zrobić tata?
 

3. Praca plastyczna:

Narysuj portret swoich rodziców. 

https://www.printoteka.pl/pl/blog/item/14

4. Piosenka dla Rodziców:

https://www.youtube.com/watch?v=zC9jbgmeoLc

 

 

 

DATA: 28. 05. 2020 r.

TEMAT: RODZINNE GOTOWANIE

 1. „Kuchenna muzyka” – zabawy muzyczno – ruchowe.
- W domu w różnych miejscach są porozkładane łyżki – drewniane, aluminiowe, metalowe (po 2 łyżki leżące razem). Dziecko porusza się w trakcie dowolnej melodii pomiędzy łyżkami w dowolny sposób. Na przerwę w muzyce dziecko podchodzi do łyżek i wystukuje nimi dowolny rytm.

- Na początku Rodzic wymyśla i gra na łyżkach swój własny rytm. Dziecko powtarza. Potem następuje zamiana ról.

- „Moja wesoła rodzina”. Dziecko akompaniuje sobie podczas śpiewu piosenki lekko uderzając drewnianą łyżką o aluminiową pokrywkę.
https://www.youtube.com/watch?v=zC9jbgmeoLc

 Proszę o nagranie zabawy „Kuchenna muzyka” lub „Moja wesoła rodzina” i przesłanie na grupę Sówki lub na facebooka przedszkolnego. Chętnie was zobaczymy.

2."Z mamą i tatą w kuchni” – wykonanie babeczek
https://www.youtube.com/watch?v=WHfdtXzLnLw

 3. „Magiczne pudełko Tupa” – zabawa sensoryczna.
Rodzic wkłada do pudełka sensorycznego (do worka, siatki itp.) dowolne rekwizyty kojarzące się z różnymi zawodami: grzebień, łyżka wazowa, książka, długopisy, ołówki, pędzle itp. Dziecko kolejno wybiera w pudełku za pomocą dotyku jeden przedmiot, stara się go nazwać, a następnie mówi, z jakim zawodem mu się kojarzy. Nazwę każdego zawodu dzieli na sylaby z jednoczesnym klaskaniem.

4. Kolorowanka

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/dobre-uczynki-pomagam-mamie/

5. „Babeczkowa uczta” – degustacja przygotowanych babeczek.
Dziecko nakrywa stolik obrusem, ustawia talerzyki jednorazowe, łyżeczki, serwetki, kubki do napojów – tyle, ile członków rodziny będzie siedziało przy stoliku. Następnie nakłada na talerze babeczki. Gdy wszystko jest przygotowane, dziecko wraz z Rodziną degustują przygotowane babeczki. Podczas degustacji starają się prowadzić ze sobą rozmowy. Na koniec dziecko porządkuje stolik.

Przyślijcie zdjęcia swoich wypieków. Jak wrócimy do przedszkola tez coś upieczemy.

Słodkiej zabawy kochani :)

DATA: 27. 05. 2020 r.

TEMAT: RAZEM JEST WESOŁO

1. Ćwiczenia poranne. Trochę ruchu przy muzyce.

https://www.youtube.com/watch?v=Vq4LxW6QX7I

2. Zabawa paluszkowa.

 Wyliczanka z partiami ciała

W tej wyliczance, dotykamy palcem poszczególnych części ciała dziecka, które opisujemy:
Tu paluszek, tu paluszek (dotykamy paluszków dziecka)
Kolorowy mam fartuszek (pukamy delikatnie w brzuszek dziecka)
Tu jest rączka (dotykamy rączek dziecka)
A tu druga
A tu oczko do mnie mruga (zakrywamy oczko dziecku)
Tu jest buzia (dotykamy w okolice ust dziecka)
Tu ząbeczki (odchylamy bródkę dziecka, by otworzyło buzię)
Tam wpadają cukiereczki.

3. „Tup, lalki i misie” – zabawa dydaktyczna.
Dziecko ma lalkę lub misia . Rodzic  prosi, by dziecko porównało wielkość dwóch zabawek. Demonstruje, jak to się robi – kładzie na podłodze obydwie zabawki tak, by ich nogi były w jednej linii. Następnie ustalają, która z zabawek jest wyższa, a która niższa. Na koniec Rodzic wybiera jedną zabawkę i kładzie ją na podłodze. Dziecko wybiera różne zabawki. Określa, czy zabawki są wyższe, czy niższe od zabawki, którą wybrał Rodzic i kładzie je po odpowiedniej stronie, np. wyższe po prawej, niższe po lewej stronie.
 

3. „Wyższy – niższy” – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa.
Dziecko porusza się przy melodii piosenki pt. „Moja wesoła rodzinka”. W czasie przerwy w muzyce przygląda się meblom o których mówi Rodzic,  sprawdza który jest wyższy, a który niższy. Gdy wraca muzyka, dziecko znowu porusza się po wyznaczonym terenie.

https://www.youtube.com/watch?v=uS3PhHzIdBU

4. Praca z K2., 22 – naklejanie elementów na czarno – białym  śladzie.
* Propozycja pracy plastycznej bez wyprawki:

Narysuj cień swoich ulubionych zabawek:

 https://www.youtube.com/watch?v=weWjiEKXz-I&list=PL_wNMB2Hr8gMgkPi9TFnIYtbyHZM7pqNY&index=6&t=0s&app=desktop

5. „Ojciec Wirgiliusz” – zabawa naśladowcza tradycyjna. 

 https://www.youtube.com/watch?v=jEq5DSekN84

 

26.05.2020r.

Temat: UPOMINKI DLA RODZICÓW

 

1. Gimnastyka buzi i języka

Mama, tata oraz dzieci  

Dotykamy na zmianę końcem języka górnych i dolnych zębów 

To rodzina cała.  

Rysujemy końcem języka koła przy zamkniętych wargach 

Buziak dla mamy, buziak dla taty.  

Posyłamy „całuski” w jedną i drugą stronę.  

Zabawa to wspaniała.  

Na wydechu mówimy „aaaaaach”. 

2.  Poranna gimnastyka

https://www.youtube.com/watch?v=ufXXXnQ1hiM

3. „Moja mama, mój tata.” – zabawa plastyczna. Ozdabianie sylwetek rodziców wg własnego pomysłu. Dzieci same decydują, jakie materiały będą wykorzystywały ( papier kolorowy, wełna, kawałki materiału itd.)

https://redro.pl/naklejka-mezczyzna-i-kobieta-kontur-ciala,30455148 – sylwetka kobiety i mężczyzny

4. „ Kwiatek dla mamy i taty”- zabawa ruchowo- słuchowa

Kwiatek Arkadiusz Maćkowiak

Od kółeczka zaczynamy,      Dzieci rysują kółko.

wokół niego płatki damy.       Rysują wokół koła płatki.

A łodyga? Kreska długa.       Rysują kreskę w dół od środkowego koła.

Wierzę w ciebie, to się uda! Teraz listki raz, dwa, trzy.

Pokoloruj wszystko ty. Rysują listki w dowolnych miejscach  na łodydze.

5. „ KORALE DLA MAMY, PASEK DLA TATY.”- zabawa dydaktyczna.

Teraz stworzymy korale dla mamy i pasek dla taty. Przygotujcie sobie klocki w kolorze żółtym, niebieskim i czerwonym. Spróbujcie z pomocą rodzica ułożyć podane wzory- rytmy.

N  Ż  N  Ż   N  Ż

Ż CZ  CZ Ż  CZ  CZ  Ż  CZ  CZ  Ż 

N CZ N  CZ N CZ N CZ

N  CZ  Ż  N  CZ  Ż  N  CZ  Ż  N

N – niebieski

CZ – czerwony

Ż – żółty

Rodzicom powiedzcie jakiego koloru są klocki. Policzcie klocki każdego koloru, których klocków jest więcej, których mniej. Wymyślcie kolejne wzory.

6. LAURKA DLA MAMY – PRACA PLASTYCZNA

https://www.youtube.com/watch?v=otjMhpZvKQ0

https://www.youtube.com/watch?v=LMmY4CBnJqc

Przygotowanymi laurkami pochwalcie się.

7. Kolorowanka DZIEŃ MAMAY

https://www.e-kolorowanki.eu/kartki-okolicznosciowe/bukiet-tulipanow-dzien-mamy/

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/mamo-jestes-najlepsza

https://www.istockphoto.com/pl/wektor/kolorowanka-dzie%C5%84-matki-temat-1-gm497262574-79022907

 

 

25.05.20 r. (poniedziałek)

TEMAT DNIA:  PORTRET RODZINNY

1. Ćwiczenia poranne:

- „Pada, pada deszczyk”. Dziecko biega swobodnie, udając, że jest na łące. Na hasło rodzica : Pada deszczyk! kuca i zakrywa głowę- chowa się przed deszczem.

- „Kotki i myszki”. Dziecko- myszka chodzi na czworakach. Na hasło: „Idzie kot!”- dziecko kuli się i nie rusza. Rodzic- kot chodzi i obserwuje myszkę , czy się nie rusza. Gdy się poruszy – zmiana ról.

- „Papuga” – rodzi układa na podłodze małą poduszkę. Dziecko zakrywa ją stopami. Na sygnał rodzica schodzi z poduszki, biega i udaje, że jest papugą. Na ponowny sygnał wraca i znów zakrywa poduszkę stopami.

- „Królicze skoki”- dziecko robi przysiad podparty. Na sygnał rodzica skacze udając króliczka.

2. „Kim są moi rodzice” – swobodna rozmowa dziecka  z rodzicem. Dziecko stara  się nazwać zawód wykonywany przez rodzica i na czym on polega.

3. „Ogródek mamy” – rozmowa na podstawie treści wiersza E. Skarżyńskiej

Album ze zdjęciami
- to ogródek mamy.
My
w nim wyrastamy.
Z konia na biegunach,
z graniastego koła,
z lalek,
z ciuciubabki,
z berka
i z przedszkola.
A mama
woła nas czasem
do swego ogródka.
I mówi:
- Zobacz,
taki byłeś maleńki.
Taka byłaś malutka...
Jak roślinki
w ogrodzie rośniemy
dla mamy.
A ona
jest ogrodnikiem.
Dobrym i kochanym.

 

Rodzic zadaje pytania pomocnicze do wiersza:

- Co to jest ogródek mamy?

- Kogo przedstawiają zdjęcia w albumie?

- Jaka jest mama?

Wspólne oglądanie albumów rodzinnych ze zdjęciami. Dziecistarają się rozpoznać najbliższych członków swojej rodziny. Rodzic pokazuje dziecku swoje zdjęcia z lat dziecięcych.

4. „Rodzinny portret” – zabawa pobudzająco – hamująca. Dziecko i rodzic biegają swobodnie przy dowolnej muzyce. To rodzina. W czasie przerwy w muzyce pozują do portretu – wymyślają ustawienie jakby pozowały do fotografii.

5. „Moja rodzina” – zabawa plastyczna. Dziecko kredkami świecowymi rysuj członków swojej rodziny. Na koniec opowiada o swojej pracy – kogo narysował i w jakiej sytuacji.

6. „Gimnastyka buzi i języka”- ćwiczenia usprawniające narządy mowy.

 

Mama, tata, oraz dzieci – dotykanie na zmianę końcem języka górnych i dolnych zębów.

To rodzina cała. – rysowanie końcem języka koła przy zamkniętych wargach.

Buziak dla mamy, buziak dla taty – posyłanie „całusków” w jedną i drugą stronę.

Zabawa to wspaniała. – na wydechu dziecko mówi „aaaaaaaaach”

7. Kolorowanka dla chętnych o rodzinie.

https://www.superkid.pl/kolorowanki-moja-rodzina

8. Szlaczki do rysowania po śladzie.

http://bystredziecko.pl/szlaczki-dla-dzieci/

 

Życzymy miłej zabawy! Czekamy na Wasze zdjęcia i filmiki.

 

 

 

TEMATYKA TYGODNIA: KIM BĘDĘ, GDY DOROSNĘ

 

22.05.20 r. (piątek)

TEMAT DNIA: W PIEKARNI

  1. „Kucharka” – zabawa paluszkowa z dnia 20.05.20 r.
  2. Zestaw ćwiczeń porannych.


1. Ćwiczenia orientacyjno- porządkowe. Marsz i bieg w różnych kierunkach, na mocne uderzenie w bębenek, dzieci zatrzymują się w miejscu.
2. „Sufit podłoga”- ćw. dużych grup mięśniowych. Dzieci stoją, na zapowiedź „sufit” ręce podnoszą w górę. Na hasło,, podłoga’’- przysiad podparty.
3. „Kotki”- zabawa na czworaka. Dzieci poruszają się na czworaka w różnych kierunkach, przeciągają się, robią koci grzbiet, miauczą i idą dalej.
4. „Ptaszki skaczące”- podskoki. Dzieci skaczą po całej sali, na sygnał przysiadają i zbierają ziarenka stukając w podłogę.
5. „Skłony w przysiadzie w przód”- dzieci naśladują picie wody przez ptaka.
6. Marsz ze śpiewem dookoła sali.

  1. „Piekarz” – rozmowa na podstawie wiersza Z. Dmitrocy.

PIEKARZ

Piekarz w nocy nie śpi wcale,

Piecze bułki i rogale.

A najwięcej piecze chleba,

Bo najwięcej go potrzeba.

Po wysłuchaniu rymowanki dziecko odpowiada na pytania rodzica, np.

- Czym zajmuje się piekarz?,

- Jak nazywa się miejsce, w którym pracuje piekarz?,

- Kiedy piekarz piecze bułki i chleb?,

- Gdzie kupujemy ciasta i ciastka? (Cukiernia), Kto je piecze? (cukiernik)

4. „Czapka kucharska” – praca plastyczna.

https://www.youtube.com/watch?v=uOxcUJ_pkCs

5.Zajęcia gastronomiczne – pieczenie ciasta biszkoptowego z owocami.

Składniki na ciasto:

6 całych jajek

1,5 szklanki cukru

1,5 szklanki mąki

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Dodatki: sezonowe owoce, cukier puder, tłuszcz i bułka tarta do wysypania tortownicy.

Przygotowanie ciasta: Utrzeć całe jajka z cukrem na kogel- mogel. Do masy dodawać stopniowo mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Gdy masa będzie puszysta, wylać na posmarowaną tłuszczem i wysypaną tartą bułką tortownicę (dużą). Na wierzchu ułożyć owoce. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 °C i piec około 40 minut. Po wyjęciu i wystudzeniu posypać cukrem pudrem.

Życzymy smacznego!

6. „Najłatwiejsze ciasto w świecie – słuchanie piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=PRx_dzSfK3U

7. Realizacja programu czytelniczego.

Wpajając naszym dzieciom szacunek do książki, by mogła długo służyć,  a także umiejętność dzielenia się z innymi, zapraszam Was do zrobienia porządków w biblioteczce domowej. Wspólnie z rodzicami postarajcie się naprawić zniszczone książki ( posklejać, obłożyć, powycierać, poukładać i inne). Myślę, że Wasza praca nauczy was szacunku do książki i dbania o nią na co dzień .

Miłej zabawy! Przysyłajcie zdjęcia i filmiki.

21.05.20 r. (czwartek)

TEMAT DNIA: U LEKARZA

1. Zabawy i ćwiczenia ruchowe

https://www.youtube.com/watch?v=Y4lnJz2BTJY

2. „Gdy się źle czujemy”- rozmowa z dzieckiem na podstawie ilustracji, przedstawiającej pracę lekarza oraz pielęgniarki lub pielęgniarza.

( Poniżej link, w którym jest obrazek o zawodach)

https://pl.freepik.com/premium-wektory/miejsce-pracy-lekarza-w-klinice-ilustracja-na-bialym-tle-w-stylu-plaska-konstrukcja_1589128.htm

Dziecko wypowiada się na temat obrazków – określa, jakich narzędzi używają w swojej pracy, czym się zajmują, dlaczego ich praca jest ważna.

2. „Kulawy lisek” – zabawa ruchowa z elementem czworakowania. Dziecko chodzi w rytmie podanym przez rodzica. Na hasło: „Lis kuleje!” staje w pozycji na czworakach, odrywa jedną nogę od ziemi i stara się chodzić na trzech kończynach. Na hasło „Lis zdrów!” idzie na dwóch nogach.

3. „ Gipsowe wazoniki” – zabawa plastyczna .Rodzic przygotowuje kawałki gazy, pocięte na kwadraty oraz gips plastyczny rozrobiony na rzadko. Dziecko moczy kawałki gazy w gipsie, rozkłada i okleja nimi pojemnik po jogurcie. Im więcej warstw gazy, tym lepiej. Odkłada do wyschnięcia.

Gdy gips dobrze wyschnie , dziecko ozdabia wazonik, maluje wzorki mazakami lub farbami.

4. Zagadki związane z tematyką zajęć:

Gdy chcesz zmierzyć gorączkę,
To go wkładasz pod rączkę. ( termometr)

Co lekarz weźmie w ręce,
By słyszeć, jak bije ci serce? ( stetoskop, słuchawki lekarskie)

Leczy ludzi, odwiedza chore dzieci.
Chodzi w białym fartuchu. Kto to jest, wiecie? ( lekarz)

Nosi czepek z czarnym paskiem i biały fartuszek,
Czasem byś był zdrowy, ukłuć ciebie musi. ( pielęgniarka)

7. „Chusteczka” –  dziecko otrzymuje od rodzica chusteczkę higieniczną. Następnie wypowiada się na temat, jak i kiedy używamy chusteczki higienicznej. Określa kształt chusteczki, a następnie składa  ją w prostokąt i trójkąt oraz nazwa powstałą figurę.
8. Zabawa z chusteczką:
a) ćwiczenie oddechowe – dziecko trzyma przed sobą chusteczkę w dwóch palcach i dmucha
w nią;
b) chód z chusteczką na głowie;
c) przeskakiwanie przez chusteczkę do przodu i do tyłu oraz na boki.

9. Kolorowanki – „pielęgniarka”, „lekarz”

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/pielegniarka/

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/lekarz/

Zachęcam do wykonania puzzli papierowych z wykonanych kolorowanek. Rozcinamy kartę pracy  na 6 lub 8 jednakowych kwadratów. Układamy puzzle. Można również nakleić kwadraty na kartkę papieru układając obrazki : lekarza i pielęgniarki

Miłej zabawy!

 

 

 

20.05.20 r.

TEMAT DNIA: W SKLEPIE

1. „ Kucharka” – zabawa paluszkowa.

Włożyła kucharka łyżki do garnka,

Dziecko rozstawia szeroko palce w dłoniskierowane w dół

Miesza pierwszą łyżką w garnku,

Zatacza koła kciukiem

Miesza drugą łyżką w garnku

Zatacza koła palcem wskazującym

Miesza  trzecią łyżką w garnku

Zatacza koła palcem środkowym

Miesza czwartą łyżką w garnku

Zatacza koła palcem serdecznym

Miesza piątą łyżką w garnku

Zatacza koła palcem małym

No a potem zupę całą do talerza wlała

Dziecko odwraca dłonie, łączy je i robi z nich miseczką

2 Zabawa ruchowo – naśladowcza pt. „Jaki to zawód” – dziecko biega przy muzyce w różnych kierunkach. Na hasło rodzica ,np. „Zawód – strażak”, dziecko naśladuje dany zawód. Zabawę powtarzamy kilka razy.

3. „Kto pracuje w sklepie?” – rodzic rozmawia z dzieckiem o dwóch rodzajach sklepów: (można wydrukować ilustrację ) małych- osiedlowych i supermarketach. Rodzic przygotowuje wyraz do globalnego czytania sklep. Gdy są wydrukowane obrazki, dziecko opowiada, co się dzieje na jednym i na drugim obrazku. Wskazuje różnice i podobieństwa , podaje nazwy osób tam pracujących (ekspedientka, kasjer, kasjerka). Na koniec dzieli słowo sklep na sylaby, klaszcze, wyróżnia pierwszą głoskę oraz dokonuje syntezy głoskowej słowa.

4. Wycieczka do sklepu – rodzic  idzie z dzieckiem do najbliższego sklepu. Na miejscu pokazuje dziecku wystrój sklepu., zwraca uwagę na rodzaj artykułów do sprzedaży i wielkość sklepu. Pod nadzorem rodzica dziecko  dokonuje zakupu.

5. Praca z książką Tropiciele, K2, karta pracy nr28 – wyszukiwanie różnic na obrazkach.

6. „W sklepie” – zabawa dydaktyczna. Rodzic gromadzi na dywanie różnorodne zabawki

(po kilka z każdego rodzaju ). Prosi, by dziecko wybrało te, które jego zdaniem do siebie pasują, tak by można je było postawić na tej samej półce. Dziecko wybiera zabawki i  wyjaśnia, dlaczego jego zdaniem te zabawki do siebie pasują.

7. Kolorowanka dla chętnych „Sprzedawczyni”

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/sprzedawczyni/

W dalszym ciągu realizujemy program czytelniczy „Książka przyjacielem dziecka”. Zachęcam rodziców do codziennego kontaktu dziecka z książką. Warto wybrać się do biblioteki i wypożyczać dziecku książki do domu. 

 "MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA" - rozmowa z dzieckiem na temat książek. Dziecko opowiada o swojej ulubionej książce. Rodzice zadają pytania o czym opowiada ta książka?, dlaczego ją najbardziej lubisz?. Zachęcamy dziecko do wypowiedzi. Rodzice prezentują różnego rodzaju książki - dla dzieci , dorosłych, albumy, podręczniki. Rodzic zadaje pytania: Dla kogo przeznaczone są te książki?, Jak wyglądają te wszystkie książki?, Czym one się różnią? Dlaczego należy czytać książki?.

Moja zakładka do książki”- zapraszam dzieci do wykonania zakładki do książki, wg własnego pomysłu. Poniżej przesyłam  pomocniczy link do strony.

https://www.youtube.com/watch?v=ZNWqouU5BYw

Miłej zabawy! Przysyłajcie zdjęcia i filmiki.

 

 

 

19.05.20 r.

TEMAT DNIA: Na pomoc

1. Zestaw ćwiczeń porannych:

- „Dzień radości” – dziecko maszeruje powoli ze smutną miną. Na hasło: „Wesoły dzień!” szybko zaczyna biegać i skakać – cieszy się.

- „Umiem pływać”- dziecko maszeruje i pokazuje rodzicowi jak pływa w wodzie.

- „Dzika Afryka” – rodzic opowiada o zwierzętach, które można spotkać w zoo. Dziecko stara się naśladować ruchy i odgłosy zwierząt ,o których opowiada rodzic.

- Zabawa orientacyjno – porządkowa „Słonko świeci – pada deszczyk”. Dziecko maszeruje, na hasło rodzica „Pada deszczyk!”- ucieka i chowa się przed deszczem. Na hasło „Słonko świeci” dziecko wstaje, biega ,raduje się, tańczy.

2. Zagadki o zawodach

Aktor
Spotkasz go w niezwykłym miejscu,
gdzie jest scena i kurtyna.
Gdy podniosą ją do góry,
on swój występ już zaczyna.


Sprzątaczka
Jej praca potrzebna
zawsze jest i wszędzie.
Gdzie będzie pracować,
tam i czysto będzie.


Kelner
Gościom w restauracji
karty dań rozdaje.
Potem zamówione
potrawy podaje.





Fryzjer
Z pomocą nożyczek,
szczotki i grzebienia,
wygląd naszych włosów
czaruje i zmienia.


Kierowca
Gdy miejski autobus
przejeżdża ulicą,
możesz go zobaczyć
- jest za kierownicą.


Krawcowa
Chcąc pięknie wyglądać,
panowie i panie,
szyją sobie u niej,
na miarę ubranie.


Strażacy
Przyjeżdżają szybko,
stawiają drabinę.
Zawsze dzielnie walczą
z pożarem i dymem.


 

Piekarz
Świeżutkie pieczywo
w sklepie jest od rana.
Jak myślisz, kto w nocy
piecze je dla nas?


Aptekarz
Miły pan lub pani
za ladą w aptece,
sprzedaje ludziom
leki na receptę.



Listonosz
Chodzi z dużą torbą,
trudne ma zadanie.
Zajmuje się co dzień
listów doręczaniem.


Sprzedawca
Gdy wejdziesz do sklepu,
ta miła osoba,
spyta co chcesz kupić
i wszystko ci poda.


Policjanci
Gdy na skrzyżowaniu
światła się zepsują,
w białych rękawiczkach
ruchem aut kierują

3. Praca z K2, 27- Tropiciele cz.2,rozpoznawanie takich samych kształtów; numery alarmowe

4. „Na pomoc” – zabawa tematyczna. Rodzic przygotowuje telefon- zabawkę oraz komplet cyfr (dwie cyfry 1 i jedną cyfrę 2, każda na osobnym kartoniku ) oraz na kartce formatu A4 numer 112. Rozmawia z dzieckiem na  temat tego, co należy zrobić gdy zauważymy pożar. Następnie prezentuje dziecku numer 112 i wyjaśnia do czego on służy. Dziecko układa z cyfr taki sam numer wg wzoru. Na koniec próbuje go wystukać na klawiaturze telefonu. Następnie podejmuje próbę rozmowy przez telefon z dyspozytorem – przedstawia się, mówi, co się stało i podaje adres.

5. Bajka dla dzieci „Strażacy”

https://www.youtube.com/watch?v=aborfKaSAmE

6. Kreślimy wzory literopodobne

https://www.bajkidoczytania.pl/wzory-szlaczkow-literopodobnych-do-druku




 

 

18.05.20 r.

TEMAT DNIA: W PRZEDSZKOLU

1. Poranne ćwiczenia gimnastyczne

https://www.youtube.com/watch?v=OZ54i4ecwWA

2. „Kim zostanę w przyszłości?” – rozmowa z rodzicem na podstawie wiersza T. Kubiaka „Kim będę?”


Kiedy Zosia będzie duża
już nie będzie leczyć lalek,
a prawdziwa pani doktor
dobrze zajmie się szpitalem.

- A kim będzie Kasia? – Wiemy! –
woła Bolek, wołał Lolek
-Dzisiaj uczy kotka Mruczka,
Duża – będzie uczyć w szkole.

A Irenka szmatkę bierze.
Tu przyszyje a tam utnie.
Gdy urośnie... – Już zgadliśmy!
Będzie szyła piękne suknie.
Zaś Martusia, ta malutka,
bierze kredki – mądra głowa,
Dom rysuje. – Też już wiemy!
Będzie domy projektować .

Waży kaszę, waży groch,
Waży gruszki, waży jabłka.
Gdy dorośnie, w wielkim sklepie
Będzie ważyć Małgorzatka.
Acha, jeszcze jest Agatka! Buzia - słonko, dwa warkocze.
- Gdy dorośniesz, o tym wszystkim napisz książkę! – Bardzo proszę!

3. Rozmowa na temat „Czy wszyscy muszą pracować?”

Pytania pomocnicze dla rodzica:

- Co by było gdybyśmy nie pracowali?

- Na czym polega Wasza praca?

- Co trzeba robić aby  osiągnąć swój wymarzony zawód?

- Czy wszystkie zawody są potrzebne?

4. „Kto pracuje w przedszkolu?”- rysowanie kredkami Dziecko rysuje wybrana przez siebie osobę pracującą w przedszkolu podczas pracy.

5. „Nauczyciel i uczeń” -zabawa naśladowcza. Dziecko stoi przodem do rodzica, który jest nauczycielem. Rodzic rysuje w powietrzu kształty wymyślone przez siebie. Dziecko ma za zadanie rysować razem z nim dokładnie takie same wzory.

6. „Magiczne pudełko” – zabawa sensoryczna. Rodzic wkłada do pudełka kilka przedmiotów związanych z zawodami: nauczyciela, kucharza ,woźnej, np. długopis, kartka, nożyczki ,pokrywka ,łyżka, sitko, ścierka, zmiotka, szufelka. Dziecko za pomocą dotyku stara się je rozpoznać, podać nazwę i przypisać do odpowiedniego zawodu.

7. Kolorowanka „Zawody” dla chętnych

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/k/zawody-damskie-i-meskie/

Życzymy miłej zabawy! Czekamy na zdjęcia i filmiki.

 

 

ŚREDNIAKI:

15.05.20 r.

TEMAT DNIA: Wiosenny koncert

1. Poranne ćwiczenia ruchowe:

Zabawa orientacyjno- porządkowa "Zajączki i lis"
Dziecko biega w tempie podanym przez rodzica np. na grzechotce.
Na hasło "Lis"  zajączek chowa się- przysiad podparty, głowa nisko opuszczona.

Zabawa z czworakowaniem "Jeże na spacerze"
Dziecko chodzi na czworakach. Zatrzymuje się, zwija w kulkę, powoli prostuje
i idzie dalej.

Zabawa z elementem skoku "Wiewiórki"
Dziecko wykonuje kilka skoków i przykuca- wiewiórka gryzie orzeszki chrup, chrup.
Potem znowu skacze.

Ćwiczenie oddechowe "Zapach lasu"
Wdech nosem- ramiona uniesione w górę,
Wydech ustami- ramiona opuszczone w dól.

Marsz po obwodzie koła z wyklaskiwaniem rytmu.

2.Na łące – wykonanie albumu; praca  zespołowa. Rodzic z dzieckiem  ma za zadanie wykonać album  wiosenny  (rośliny wiosenne lub zwierząt zamieszkujące łąkę, np. kwiaty, owady, zwierzęta mieszkające pod ziemią). Dzieci wyszukują obrazki, wycinają je oraz naklejają na przygotowane kartki, które rodzic łączy w jeden album. Chętne dzieci rysują stronę tytułową. Następnie dzieci wraz z rodzicami. oglądają album i umieszczają go w kąciku książki.

3. „Idą mrówki” – zabawa paluszkowa Małgorzaty Barańskiej

Treść zabawy podana w nauczaniu zdalnym z dnia 11.05.20 r.

4. Praca plastyczna dla chętnych – zwierzęta łąki z rolek po papierze .

https://www.youtube.com/watch?v=UohDHJAy25Q

5. Zabawa taneczna z rodzicem do piosenki „Dwóm tańczyć się zachciało”

(Dwóm tańczyć się zachciało...) Uczestnicy zabawy stoją w parach, trzymają się na krzyż za ręce, podskakują w kółeczko, po kole.

(Kłócili się ze sobą...) Zatrzymują się, wygrażają sobie paluszkami, udają, że się odpychają. 

(Poszukam więc innego...) Szukają innej osoby do tańca.

https://www.youtube.com/watch?v=NsFdsYAJttw

 

6. Film edukacyjny o zwierzętach mieszkających na łące.

https://www.youtube.com/watch?v=8krnRKa9jWI

 

 

14.05.20 r.

TEMAT DNIA: To, co hasa po łące

1. Zabawy muzyczno – ruchowe z Miłoszem Konarskim

https://www.youtube.com/watch?v=lHymW2goim8


Bocian i żaba – rozmowa na podstawie wiersza Agnieszki Frączek.

Bocian i żaba.

Agnieszka Frączek

Pewien bociek przed wieczorem
spotkał żabę nad jeziorem.
Żabim wdziękiem urzeczony
zaklekotał: – Szukam żony.
Może nawet być szalona,
byle skoczna i zielona!
Z taką pragnę niańczyć młode,
zatem proszę – wyraź zgodę!
Świerszcz urządzi nam przyjęcie,
czapla zrobi ślubne zdjęcie,
zaprosimy mnóstwo gości,
wszyscy będą nam zazdrościć.
Panna żabio się uśmiecha,
ale marna to pociecha,
skoro wciąż się nie chce zgodzić
i bociana za dziób wodzi!
– Ja za męża nie chcę draba –
odkumkuje, jak to żaba…
– Bowiem mąż pańskiego wzrostu
to jest dla mnie wstyd. Po prostu!
Bociek, chociaż ze zdziwienia
nagle zmalał i zzieleniał,
mimo wszystko trwa w zalotach:
– Ależ moja żabko złota,
ja ci będę znosić muszki
i klekotać do poduszki.
Z meszku utkam ci kalosze,
tylko zgódź się, bardzo proszę!
Żaba jednak jest uparta:
– Nie znam się na takich żartach.
Proszę skończyć już tę gadkę!
Nie chcę pańskim być obiadkiem.

  • Rodzic zadaje dziecku pytania dotyczące tekstu: O co prosił bocian żabkę?Co odpowiedziała żaba?Co jedzą bociany?  Gdzie szukają jedzenia?
     
  • „Zwierzęta na łące” – zabawa dydaktyczna. Rodzic  przygotowuje dla  dziecka obrazek przedstawiający dowolne zwierzątko zamieszkujące łąkę. Obrazek dzieli liniami pionowymi i poziomymi na 6 części. Dziecko przygląda się obrazkowi, rozcina go wzdłuż linii, a następnie składa ponownie i naklejaj na pr­zygotowane kartki.
     
  • „Biedronka” – masażyk wg. Beaty Gawrońskiej do wiersza Marii Kownackiej.

Biedronka

Maria Kownacka

Spotkała się Kasia z biedronką,                Kroczenie palcami od brzegów pleców w kierunku  kręgosłupa.

obie wyszły do ogródka na słonko.           Kroczenie palcami od brzegów pleców w kierunku   kręgosłupa.

Patrzy Kasia kręci głową,                 Rysowanie ślimaczków po obu stronach kręgosłupa

ubrane są jednakowo                      Rysowanie ślimaczków po obu stronach kręgosłupa

obie mają sukieneczki                           Stukanie palcami obu rąk po całych plecach.

czerwone w czarne kropeczki.              Stukanie palcami obu rąk po całych plecach.

 

Dzieci rysuje ślimaczki obiema rękami w tym samym kierunku (w lewo) po całych plecach.

 

W związku z realizacją programu czytelniczego zachęcam do codziennego kontaktu dziecka z książką.

 

DROGI RODZICU 

Czytanie książek rozwija myślenie, pamięć i mowę dziecka. Poprzez czytanie dziecko zdobywa wiedzę o sobie i otaczającym je świecie oraz rozwija kompetencje poznawcze. Książki pomagają dzieciom poznać i nazwać emocje swoje i innych osób, a także rozróżniać świat zewnętrzny od świata odczuć i wrażeń. 

Co to jest książka? – spróbujcie odpowiedzieć sami, a możecie też obejrzyjcie jak odpowiadały inne dzieci. 

https://www.youtube.com/watch?v=PU2HkdMOBo0

Zapraszam do zapoznania się z treścią wspaniałych legend , o których zamieszczam informację.

 

Legendy z różnych regionów kraju

W Polsce swoje własne legendy ma każdy region kraju. Mamy więc legendy małopolskie, z których najsłynniejsze są te o Smoku Wawelskim, królu Kraku, Lajkoniku, mamy warszawskie – o Warsie i Sawie, Syrence, Bazyliszku, Złotej Kaczce, dolnośląskie o Liczyrzepie, kujawskie o Piaście Kołodzieju, góralskie o śpiących Rycerzach, świętokrzyskie o czarownicach z Łysej Góry, czy o Dębie Bartku.

Słynne są również wielkopolskie opowieści o Rogalach świętomarcińskich, królu Kruków, ale najbardziej chyba znana jest Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, opisująca początki państwa polskiego.

13.05.20 r.

TEMAT DNIA: TO, CO PEŁZA PO ŁĄCE

1. Zabawy paluszkowe, ćwiczące małą motorykę

  • GROTA MISIA

Tu jest grota. (pokaż pięść)
W środku miś (zegnij kciuk i wsadź pod złożone palce)
Proszę, misiu, na dwór wyjdź (zastukaj w pięść)
O! Wyszedł miś. (wysuń kciuk)

  • IDZIE MYSZKA

Idzie myszka do braciszka (prowadzimy palce po ręce dziecka)
Tu wskoczyła (szybko wsuwamy palec za kołnierz lub pod koszulkę)
Tu się skryła. (wsuwamy rękę w rękaw)

  • CZŁONKOWIE RODZINY DZIECKA

Zabawa polega na głaskaniu/dotykaniu kolejno wszystkich paluszków dziecka. Zaczynamy od kciuka, potem kolejno palec wskazujący, środkowy, serdeczny i mały.

Ten paluszek to jest dziadziuś, (kciuk)
        a ten obok to babunia, (wskazujący)
Ten paluszek to jest tatuś, (środkowy)
a ten obok to mamunia. (serdeczny)
A ten to dziecinka mała ……(tu pada imię dziecka – mały palec)
        I jest rodzinka cała (zamykamy rączkę dziecka w piąstkę) 


  • Żuki, mrówki i dżdżownice – rozmowa na podstawie ilustracji. Dziecko ogląda albumy, książki na temat „robaków”. Opowiadao ich wyglądzie, rodzic opowiada  o sposobie życia, roli w środowisku przyrodniczym.
  • „Wyścig żuków z kulkami” – zabawa ruchowa z elementem czworakowania.  Dziecko gniecie dla siebie kulę z papieru gazetowego i ustawia się na wyznaczonej linii. Na sygnał rodzica  dziecko na czworakach porusza się do przodu w kierunku wyznaczonej mety, jednocześnie popychając głową papierową kule.
  • KARTA PRACY – 21, TROPICIELE cz. 2 – dorysowywanie kropek biedronkom – dopełnianie do wskazanej liczby elementów; porównywanie liczebności.
  • „Biedronka” – zabawa rysunkowa wg rymowanki Ewy Pyczek.

Biedronka

Ewa Pyczek

Kółko przetnij na połówki,

główka, czułki, kropki, nóżki.

Ile kropek masz biedronko?

Nie wiem ile. Spytaj słonko.

 

   Posłuchaj piosenek związanych tematycznie z łąką np. „ Majowa łąka ”, „ Kle - kle boćku, „ Biedroneczki są w kropeczki”. Spróbuj interpretować je ruchowo i tanecznie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=cb0dNXPEYoc

 

https://www.youtube.com/watch?v=MXOs1LGO1JM

https://www.youtube.com/watch?v=Vti_lSDQy9c

„Motyl z kubeczka jednorazowego” – praca plastyczna

 

https://iheartcraftythings.com/foam-cup-butterfly-craft.html

Zachęcam do wykonania motyla – jest super !!!  i oczywiście odsyłania prac. Pozdrawiam

 

 

 

 

12.05.2020 r.

TEMAT DNIA: TO, CO LATA NAD ŁĄKĄ

Poranne zabawy ruchowe:

https://www.youtube.com/watch?v=S5TFdKc6TB4

https://www.youtube.com/watch?v=j4EiXelSTkI

 

  • „Co lata nad łąką?” – rozwiązywanie zagadek Zbigniewa Dmitrocy. Rodzic przygotowuje obrazki przedstawiające: biedronkę, komara, motyla, pszczołę, konika polnego.

Jest taka maleńka,

a tak dzielnie lata,

nawet dzieci wiedzą,

że jest piegowata. (biedronka)

 

Choć jest bardzo mały,

z nikim się nie liczy-

podstępnie krew pije i okropnie bzyczy. (komar)

 

Ten owad od wiosny

Przez calutkie lato

Trudzi się dla ludzi

I nic nie chce za to. (pszczoła)


Podając rozwiązanie, dziecko wskazują właściwy obrazek. Po rozwiązaniu zagadki, dokonuje analizy sylabowej jej rozwiązania – dzielą nazwę na sylaby. Następnie rodzic., a potem kolejno dziecko, mówi nazwy jednego z owadów, dzieląc jego nazwę na sylaby. Zadaniem rodziców   jest podanie całej nazwy i wskazanie właściwego obrazka.

 

  • „Motyle nad łąką” – zabawa plastyczna z wykorzystaniem elementów z Wyprawki Plastycznej 48 – wykonanie motyla wg in­strukcji.
     
  • „Ile kropek ma biedronka?” – zabawa ruchowa z elementem liczenia. Dzieci poruszają się w rytmie podanym przez rodzica. Na hasło Ile kropek ma biedronka? dzieci zatrzymują się, a rodzic wystukuje określoną liczbę dźwięków, np. 3. Zadaniem dziecka jest policzenie, powiedzenie i pokazanie na palcach liczby usłyszanych dźwięków.
     
  • „Boćki i żaby” – zabawa ortofoniczna.

Boćki i żaby

Barbara Stefania Kossuth

 

R: Przyleciały boćki

zza dalekich mórz,

klekotały głośno – wróciłyśmy już!

Dz: Kle, kle, kle!

Kle, kle, kle!

R: A nad stawem w trawie

padł na żabki strach.

– Boćki przyleciały!

Och, och, ach, ach, ach!

Dz: Kum, kum, kum!

Kum, kum, kum!

R: Żabki przestraszone

hyc! Do wody – hyc!

Boćki chodzą, brodzą…

nie znalazły nic!

Dz: Kum, kum, kum!

Kum, kum, kum!

Kle, kle, kle!

Kle, kle, kle!

  • Dzieci i rodzice podzieleni są na dwa zespoły: bociany i żabki. Każdy bocian ma dwa drewniane klocki; każda żaba – dwie łyżki . Mówiąc swoją kwestię, każdy zespół wystukuje jednocześnie rytm

 

Zachęcam dzieci do wykonywania i odsyłania kart pracy. Z przyjemnością pooglądamy wasze dzieła. Zapraszamy do współpracy!


11.05. 20 r.

TEMAT DNIA: ROŚLINY NA ŁĄCE

1. Zestaw ćwiczeń porannych.

Zabawa orientacyjno- porządkowa "Duże dziecko - małe dziecko”
Dziecko biega swobodnie w różnych kierunkach.
Zatrzymuje się i na hasło "Duże dziecko" chodzi we wspięciu na palcach.
Na hasło "Małe dziecko” chodzi w przysiadzie.

Ćwiczenie dużych grup mięśniowych " Mrówki budują mrowisko"
Naśladowanie ruchów podnoszenia i układania patyczków, igiełek sosnowych- skłony i wyprosty

Zabawa z elementem czworakowania "Zabawa piesków"
Chód i bieg na czworakach w różnych kierunkach.

Zabawa bieżna "Ścigamy się z wiatrem"
Dziecko biega za rodzicem - wiatrem.
Po krótkim biegu zmiana ról

2. „Łąka wiosną”- wycieczka z rodzicem na pobliską łąkę lub rozmowa przy ilustracji.

 

Łąka kwietna dla pszczół. Jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie?

Na wycieczce rodzic zwraca uwagę dziecka na cechy charakterystyczne wiosennej łąki: trawy i kwiaty, kolorystyka, małe zwierzęta. Dziecko przygląda się roślinom, zbiera kwiaty, trawy. Po powrocie do domu suszy zebrane rośliny w gazetach. Posłużą do wykonania zielnika.

Przy omawianiu ilustracji rodzic zadaje pytania pomocnicze, np.

- czy wiesz co to za rośliny?

- jakie rośliny rosną na łące?

- jakie zwierzęta i owady można spotkać na łące?

3. Zabawa ruchowa z elementem równowagi „Bocian chodzi po łące”
Dziecko chodzi w różnych kierunkach wysoko podnosząc kolana, naśladując klekot bociana: kle, kle, kle. Na sygnał rodzica zatrzymuje się, stoi na jednej nodze, a stopę drugiej opiera o kolano nogi stojącej ----2x

„Wyścig świerszczy” – zabawa ruchowa na czworakach. Wyznaczona jest linia startu i mety. Dziecko ustawiania się  na linii startu i na hasło: Start! dziecko porusza się do przodu skokiem zajęczym, aż do linii mety. Zabawę powtarzamy kilka razy.

 

  • 4.„Idą mrówki” – zabawa paluszkowa.

Idą mrówki – Małgorzata Barańska


Idą sobie mrówki dróżką – dzieci w siadzie skrzyżnym naśladują palcami obu dłoni kroczenie palcami środkowym i wskazującym po swoich udach

pierwsza mrówka tupie nóżką                      stukanie o uda kciukiem

druga mrówka tupie nóżką                            stukanie o uda palcem wskazującym

trzecia mrówka tupie nóżką                         stukanie o uda palcem środkowym

czwarta mrówka tupie nóżką                       stukanie o uda palcem serdecznym.

potupały, potupały                                       stukają wszystkimi palcami o uda.

i w mrowisku się schowały                          zaciskają pięści

 

 

 

TEMAT: SEGREGUJEMY ŚMIECI

08.05.2020r.

1. „Powitanka -  rymowanka” – dziecko podaje ręce rodzicowi i chodzą recytując rymowankę Beaty Gawrońskiej.

Podajmy sobie ręce

i stańmy razem w kole.

Wesoło zaraz będzie,

to nasze jest przedszkole.

2.Zestaw zabaw gimnastycznych
– „Biegacze” – zabawa ożywiająca. Rodzic wyklaskuje tempo. Gdy klaszcze wolno, dziecko maszeruje. Kiedy klaszcze szybko – dziecko biega.
Trening ogólnorozwojowy dla rodziców z dziećmi.

https://www.youtube.com/watch?v=OcOlysQ7HZE

https://www.youtube.com/watch?v=Xr-52lohzSA
– „Czyste powietrze” – ćwiczenia oddechowe. Dziecko leżąc na plecach, wciąga powietrze nosem i wypuszcza ustami.

 3. Rady na odpady” –  bajka edukacyjna.

Poproszę rodziców  o odtworzenie bajki, a następnie zadanie dziecku pytań.

https://www.youtube.com/watch?v=0WS8vo0iD2k&feature=youtu.be

- Kogo zaprosiły dzieci do przedszkola?

- O co zapytały gościa (smoka)?

- Jakiego koloru był smok?

- O czym rozmawiał smok z dziećmi?

- Co to jest segregacja?

- Co się może wydarzyć, gdy nie będziemy segregować śmieci?

- Z czego należy korzystać, aby było czysto?

- Czy wiecie, że niektóre odpady można jeszcze wykorzystać?

- Zastanówcie się, co można zrobić ze starymi gazetami?

Podpowiadam!

– zroluj gazetę tworząc z niej lunetę i oglądaj przez nią świat

– dmuchaj na gazetę trzymaną w dłoni

– zgnieć gazetę w kulkę i podrzucaj nią jak najwyżej potrafisz, lub spróbuj nią trafić do pojemnika

– zrób czapkę z gazety wspólnie z rodzicami.

Film instruktażowy „Czapka z papieru. Czapeczkami pochwalcie się. Może macie inne pomysły na wykorzystanie gazety?. Chętnie zobaczę.

https://www.youtube.com/watch?v=MLuqtMf1s0I

4. Praca z Kart Pracy 2 str. 17- wyszukiwanie wskazanych elementów wśród innych i łączenie ich ze sobą.

5. Piosenka o segregacji ( do nauki dla chętnych)

https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

TEMAT: Na śmieciarce

07.05.2020r.

1. „Polska biało – czerwoni”  – utrwalenie piosenki

http://uciocimariolki.pl/polska-bialo-czerwoni/

2. „Śmieciarz” – słuchanie opowiadania Olgi Masiuk.
Śmieciarz
Olga Masiuk
– Szczypior jest śmieciarzem! Szczypior jest śmieciarzem! – krzyczał Kuba, biegając po całej sali. – Zbiera z ulicy kapsle.
– Nie przezywaj go, sam jesteś śmieciarzem – Elizka stanęła w obronie kolegi. Szczypiorowi łzy zakręciły się w oczach.
– To nie można zbierać kapsli? Były fajne, kolorowe. Bawię się nimi
z bratem – powiedział cichutko.
– Proszę pani, proszę pani, Kuba mówi, że Szczypior jest śmieciarzem, a Szczypior płacze, bo nie jest śmieciarzem, tylko może Kuba jest śmieciarzem, skoro tak mówi – Zosia szybko wyrzucała z siebie słowa.
Kiedy Szczypior usłyszał, że płacze, rozpłakał się naprawdę.
Pani posadziła więc całą czwórkę na dywanie i spokojnie podała Szczypiorowi chusteczkę. Oczywiście, widząc jakieś małe zbiorowisko, natychmiast przytuptał także Tup.
– Czy wiecie, kto to jest śmieciarz? – zapytała Pani.
– Taki ktoś, kto zbiera śmierdzące rzeczy i sam śmierdzi. Fuj!!! – odpowiedział Kuba.
– Wcale nie – zaprotestowała Zosia. – Sam jesteś fuj!!!
Nagle zza okna zaczęły docierać dziwne dźwięki. Tup potuptał do szyby.
– Śmieciara przyjechała! – krzyknął. Dzieci rzuciły się do okna, a za nimi spokojnie podeszła także Pani.
Dwaj panowie w granatowych kombinezonach podsuwali pod wielki samochód pojemniki ze śmieciami. Jeden z pojemników był brudny i lepki, więc wstawili go do samochodu i na jego miejscu umieścili czyściutki, zielony. Na ulicy zapanował porządek. Mężczyźni wsiedli do samochodu i wielkie auto ruszyło.
– To byli śmieciarze – wyjaśniła Pani.

Kuba popatrzył na ulicę.
– Teraz jest ładnie i czysto – powiedział. – Gdyby nie zabrali tych śmieci, pojemnik zapełniłby się szybko, a potem śmieci latałyby po ulicy.
– Widzisz, a ty mówiłeś, że Szczypior to śmieciarz – z żalem odezwała się Elizka.
– Śmieci to jednak nic przyjemnego – odezwał się Tup. – Chociaż mój kuzyn je lubi, mówi, że ludzie czasem wyrzucają kapustę i marchewki.
– Śmieci to rzeczywiście nic przyjemnego – potwierdziła Pani. – I często rzeczywiście brzydko pachną, dlatego niektórzy ludzie, gdy chcą kogoś obrazić, nazywają go śmieciarzem. Ale tak naprawdę śmieciarz to
ktoś, kto wywozi śmieci, a widzieliście, że panowie, którzy sprzątali przed chwilą ulice, są bardzo potrzebni, żeby było czysto i przyjemnie.
Kuba schylił głowę.
– Właśnie – powiedział po chwili. – I kiedy mówiłem, że Szczypior jest śmieciarzem, to właśnie takiego wspaniałego człowieka miałem na myśli.

Rozmowa z dzieckiem na temat wysłuchanego opowiadania:

1 .Dlaczego Szczypior się rozpłakał?;
2.Jaki samochód zobaczyły dzieci przez okno?;
3.Co robili pracownicy służb komunalnych? ;
4.Dlaczego ich praca jest potrzebna?

3. „Śmieciarki przy pracy” – zabawa ruchowa bieżna. Dziecko biega po pokoju, naśladując poruszający się samochód – śmieciarkę. Na hasło: „Kosze!”, dziecko zatrzymuje się i robi trzy przysiady(tak jakby opuszczało i podnosiło kosze na śmieci) i znowu biegnie.

4. „Śmieciarka” – praca plastyczna. Przygotuj kontur samochodu – śmieciarki oraz nakrętki od plastikowych butelek( 3 szt.). Dziecko ma za zadanie pokolorować samochód i przykleić nakrętki tam gdzie mają być koła samochodu.

http://funkydiva.pl/samochody-samoloty-motory-kolorowanki-do-druku/samochody-samoloty-kolorowanki-do-wydrukowaniat-55/

5. „Na śmieciarce” – opowiadanie historyjki obrazkowej w Księdze Zawodów str. 32.Dziecko porządkuje zdarzenia, opowiadają, jaka drogę przebywają śmieci na wysypisko.

6. „Olek i śmieciarka” – piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=DCWeK9O5GQk&feature=youtu.be

 

TEMAT: W LESIE POWINNO BYĆ ZIELONO

06.05.2020r.

 

1. „Tup w lesie” – gimnastyka buzi i języka.
Rodzic czyta tekst i pokazuje dziecku, co ma zrobić. Dziecko naśladuje.

Tup w lesie
Beata Gawrońska
Pewnego dnia Tup wybrał się na spacer do lasu. Idąc patrzył w górę i podziwiał błękitne niebo (przesuwanie językiem od wałka dziąsłowego do podniebienia miękkiego), potem łąki i pola (przesuwanie czubka języka po wewnętrznych stronach policzków). Gdy doszedł do lasu, zaczął liczyć drzewa (liczenie językiem górnych i dolnych zębów). Na polanie zobaczył małego jelonka, który skubał trawę (kląskanie). Zobaczył też wiewiórkę, która wchodziła na drzewo (wyciąganie języka w kierunku nosa). Gdy zmęczył się chodzeniem, położył się na trawie pod drzewem (wysuwanie języka do brody). Zaczęło się ściemniać, więc postanowił wrócić do domu. Szedł i rozglądał się raz w jedną, raz w drugą stronę (wysuwanie języka razw lewo raz w prawo). Gdy przechodził obok strumyka, zobaczył małego lisa, który pił wodę (szerokim językiem robienie łopatki). Tup był bardzo zadowolony ze spaceru (dzieci robiąszeroki uśmiech).
 2. „Odgłosy lasu” – zabawa słuchowa. 

https://lavenmint.pl/za_darmo/ciepla_lesna_polana__odglosy_lasu/prod_38.html
Dziecko leży na plecach. Rodzic odtwarza odgłosy lasu, np. szum drzew, stukanie dzięcioła, świergot ptaków, kroki i chrumkanie dzika, bzyczenie komarów. Dziecko w skupieniu wsłuchuje się w odgłosy. Po wysłuchaniu opowiada, co słyszało i próbuje nazywać słyszane głosy.
 3. „Kupujemy drzewa” – zabawa dydaktyczna.
Rodzic przygotowuje szablony drzew z zielonego kartonu różnej wielkości i kształtu ( może być odręcznie wycięte) lub zdjęć drzew wyciętych z kolorowych czasopism. (Można przygotować figury geometryczne, które zastąpią drzewa trójkąty, koła, kwadraty, prostokąty o różnej wielkości). Gromadzi fasolki (ok. 10) (lub żetony, klocki itp.,) które mogą zastąpić pieniądze. Na stolikach z boku przygotowuje stanowiska (2, 3), na których leżą szablony lub zdjęcia drzew, podzielone wg wielkości lub kształtu. Obok każdej kupki drzew jest kartka z piktogramem, np. rysunek drzewa = 1 fasolka; rysunek drzewa = 2 fasolki, oraz pusty pojemnik. Rodzic wyjaśnia dziecku zasady zabawy. Dziecko ma za zadanie kupić kilka (co najmniej 3) drzew, które wykorzysta w dalszej części zabawy. Drzewa są do kupienia w sklepach u sprzedawcy. Za jedno drzewo trzeba zapłacić określoną liczbę fasolek – tyle ile jest pokazane na kartce obok drzew. Kupione drzewa odkłada na swoje miejsce. Rodzic przypomina o konieczności stosowania zwrotów grzecznościowych podczas rozmowy ze sprzedawcą. Gdy wszystkie
drzewa zostaną sprzedane dziecko liczy swoje drzewa oraz pomaga liczyć sprzedawcy fasolki, które znalazły się w pojemnikach.
 4. „Sadzimy las” – zabawa plastyczna.
Dziecko, układa na arkuszu papieru swoje drzewka, a na koniec nakleja je. Następnie dorysowuje pomiędzy nimi zwierzęta, trawę, niskie rośliny.
W przypadku gdy są to figury geometryczne, dziecko układa figurę i tworzy z niej drzewo, np. trójkąt – choinka. 

5. „Polska biało – czerwoni”  – utrwalenie piosenki
http://uciocimariolki.pl/polska-bialo-czerwoni/

 6. „Tup – przyjaciel lasu” – rozmowa z dzieckiem na podstawie ilustracji.

https://www.se.pl/bialystok/galeria/sterta-smieci-w-lesie-sprawca-ukarany/gg-rwL4-1vvt-dkvG/gp-GXha-SxnX-ufSc

https://www.polskieradio.pl/7/15/Artykul/2097831,Stop-wypalaniu-traw

Rodzic pokazuje dziecku ilustracje przedstawiające niszczącą działalność człowieka w lesie ( palące się ognisko, śmieci itp.). Tup bardzo się martwi o to, że niedługo nie będzie już pięknych czystych lasów, bo wszystko zostanie zniszczone. Prosi, by dziecko wymyśliło, co należy robić, by nie niszczyć lasów i żeby zawsze było w nich cicho, pięknie i zielono.

 

 

LUBIMY CZYSTĄ WODĘ

05.05.2020r.

TEMAT: Lubimy czystą wodę.

1 Zabawy ruchowe

https://www.youtube.com/watch?v=piZ27BZdL_s&list=PL2YRXvY-taXnKTAhSaXzowhzmnjzGgxrL

https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs&list=PLh-uyy44bPNrFVXi0_3iSvHMPLVPEIMht

https://www.youtube.com/watch?v=k2hBMkZuvP8&list=PLQBt82zcfRIKC1YS_lfK4LC7PUu-mcRKL

2.Polska, biało- czerwoni – osłuchanie z piosenką.

Polska, biało-czerwoni

sł. Agnieszka Galica
muz. Tadeusz Pabisiak

Tu mieszkamy każdy o tym wie
Tu biegamy tu bawimy się
Tutaj śmieci nie rzucamy
O porządek zawsze dbamy
I dlatego zaśpiewamy: Polska biało-czerwoni…

Tam przedszkole, a tu jest nasz dom
Posiejemy kolorowy klomb
Tu przyjaciół wszędzie mamy
Nigdy nie jesteśmy sami
I dlatego zaśpiewamy: Polska biało-czerwoni…

Tu rośniemy, a za parę lat
Samodzielnie wyruszymy w świat
Ale kiedyś powrócimy
Stare kąty odwiedzimy
Wtedy sobie zanucimy: Polska biało-czerwoni…

https://www.youtube.com/watch?v=9SAZhEivi14  - link do posłuchania

Rozmowa z dzieckiem na temat treści piosenki:

- Jak dbamy o porządek w naszym najbliższym otoczeniu?

- Co robimy, by było czysto?

3. Woda w przyrodzie

 https://www.youtube.com/watch?v=0Ku1GpAO3RM – woda

https://www.youtube.com/watch?v=5CB3l8fI8XY – Skąd bierze się woda w kranie

https://www.youtube.com/watch?v=ylxVLAxOxDY  - Woda krąży – woda wraca. Obieg wody w przyrodzie

https://vod.tvp.pl/video/abc-wszystko-wie,odc-13,17856461 -  piosenka

4. „Na dnie czystego jeziora” – proszę o wykonanie Wyprawki  Plastycznej str. 45 Po wykonaniu pracy dziecko wypowiada się, co znajduje się na dnie jeziora.

5. „Czy woda jest czysta”- zabawa badawcza. Rodzic przygotowuje wodę z naturalnego zbiornika wodnego(np. kałuża, staw itd.).  Wspólnie z dzieckiem nabiera do drugiego pojemnika wody z kranu oraz przygotowują butelką z wodą mineralna. Dziecko ocenia czystość poszczególnych próbek wody z kolejnych naczyń.

6. „Mniej, więcej, tyle samo”- zabawa dydaktyczna. Rodzic przygotowuje 3, 4 takie same szklanki,  dzbanek z wodą oraz pojemniki różnych kształtów. Dziecko nalewa wodę do szklanek tak, by było w każdej szklance tyle samo. Następnie przelewa wodę ze szklanek do pojemników i obserwuje zachodzące zmiany. 

7. Kolorowanka

https://www.mpwik.com.pl/download.php?id=803

 

04.05 -  Światowy Dzień Strażaka

1.Strażak – zawód. Film edukacyjny.

https://www.youtube.com/watch?v=NwYSjeOWe0o

2. Śpiewające Brzdące - Pali się! - Piosenki dla dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=yv0YdFZHmgM

3. Proszę o wykonanie karty pracy w Księdze Zawodów str.40.

4. Kolorowanka

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/k/strazak-sam/

5. Bajka „Strażak Sam”

https://www.youtube.com/watch?v=w34eNWRowxA

 

DBAMY O ŚRODOWISKO

04.05.2020r.

Temat